Akdeniz Sahillerinde Nehir Girdileri

MODIS uydusundan AkdenizSon yağışlar ve buna bağlı seller sonrasında Akdeniz sahillerine gelen nehirlerin beraberinde getirdikleri alüvyonlar tabi bir izleyici olarak nehir sularının deniz yüzeyindeki dağılımlarını net bir şekilde göstermektedir. Akdeniz gibi %o  38 lik bir tuzluluğa sahip olan bir denizde,nehir suyu girdisi tamamen yüzeyde kalmakta ve bizlere denizin yüzeyindeki akıntı hakkında bilgiler vermektedir. Manavgat Antalya arasındaki sarı renkler bu bölgede var olduğunu bildiğimiz kuvvetli “ufak asya akıntısı” nedeni ile batıya doğru taşınmaktadır. Bu akıntının kaynağı Kıbrıs’ın batısından gelen tertemiz Akdeniz sularıdır. İste bu nedenle körfezimiz her zaman temiz kalmaktadır. Ancak akıntıların da gösterdiği gibi Antalya’ya gelen sular öncelikle Manavgat Antalya arsaındaki tüm otellerin atık suları ile beslenmektedir dolayısı ile her birinin arıtım sistemlerine en büyük özeni göstermeleri şarttır. Kemer ise tüm bu yükü kaldırmak ve üzerine de kendi artıtım suyunu dahada dikkatli boşaltmak durumundadır. Yoksa bir anda tehlike çanları özellikle sahil kesimi için çalabilir. Şimdilik böyle bir tehlike yok elbette ancak bu uydu verisi akıntıların ve herkezin birbiri üzerindeki olası etkilerini göstermesi açısından çok önemli.

Dikkat ederseniz Seyhan Ceyhan ın taşıdığı bir toprak izi denizde izlenmiyor ama Göksü öyle değil. Bunun nedeni Çukurova’daki çiftçilerin toprağın bir damlasını dahi kaybetmeyecek kadar toprağın değerini anlamış olamaları, toprak o kadar değerli ki ne olursa olsun kaybedilmez, drenaj yapılır kanallar yapılır ve gelen aşırı su gider. Ama bu suda tüm baharın ve yazın kimyasalları da ar. Yakın bir zamanda İskenderun Körfezi’nde Lagos ölümleri de görürsek şaşmayalım.

http://rapidfire.sci.gsfc.nasa.gov/subsets/AERONET_IMS-METU-ERDEMLI/2006306/AERONET_IMS-METU-ERDEMLI.2006306.aqua.250m.jpg adresinden bu görüntüye ulaşabilirsiniz.

Category(s): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.