Yılbaşı ve Bayram Havası

Buz gibi bir haftadan sonra yeni yıla yine soğuk fakat en azından buz soğuk olmayacak bir havada gireceğiz. Yılın ilk günü genelde öğlene kadar yatakta geçer ama uyandığınızda batıda (Zonguldak-Eskişehir-Antalya hattı batısında) hava sıcaklıklarının hafiften esmeye başlayan lodos rüzgarları ile birlikte en az 4-5 derece arttığını göreceksiniz. Çoğunuz baş ağrısı ile uyanacak ama bunu hemen fazla kaçan içkiye,yemeğe belkide eğlence yerinde falza gelen hesaba bağlayacaksınız ama asıl neden Sahra tozları.

2 Ocak Salı günü ısınma özellikle güney Ege de kuvvetlenen lodosun da etkisi ile sınırlarını Ordu-Kayseri- Gaziantep sınırına kadar ilerletmiş olacak.Tozlar da gelmeye devam edecek..

3 Ocak Çarşamba gününe damgayı Lodos vuracak ve özellikle güney Ege ve batı Akdeniz’de çok sert esecek. Serarıların dikkatine. Lodosla birlikte bugün yoğun toz da gelecek bu da ilk yağmurla yolların çok daha kaygan olacağı anlamına eşittir aman dikkat. . Denizciler zaten o gün denize açılmazlar. Sağlık sorunlarınız bugün had safhaya ulaşacak.

4 Ocak Perşembe günü ise Trakya ve Marmaradan başlayacak etkili poyraz nedeni ile sıcaklıklar düşecek, yağış kara çevircek.  Özellikle Ege de çok kuvvetli poyraz fırtınası beklenmekte. Bu bölgedeki vatandaşların aldığı avuç dolusu ilaçlar bugün iyi gelecek ve sağlıkları düzelecek.İç ve Doğu Anadolu soğuk diğer bölgelerimizde ılıman bir hava göreceğiz.Trakya Marmara Ege ve Batı Akdeniz bölgelerimizde yağış başlayacak. Yağışların kıyı bölgelerimizde ve Akdenizde etkili olması bekleniyor.

Haftanın geri kalan bölümünde hava sıcaklıkları yeniden azlacak ancak dondurucu soğuklar beklenmiyor. Genellikle batı bölgelerimizde yağmur beklenmekte. İç kesimlerde ise sulu kar ve yükseklerde de kar yağışı olabilir. Hafta sonu ise yağışlı ve iç kesimlerde muhtemelen kar yağışlı, yani seyahat için karayolu özel araçlar için cazibeli değil. Toplu taşıma araçlarını tercih edenler belki daha geç kalırlar ama daha mutlu olurlar. 3 ve 4 ocak günlerindeki rüzgarlar toplu taşımayı da deniz trafiğini de etkileyecek kuvvette bu nedenle Bozcaada ve Gökçeadaya gidecekler bu günlerde dönüş olmayacağını hesaplamalılar. Keza Bandırma Feribot seferleri de tehlikede. Çanakkale arabalı vapur seferleri de.

Her şeye rağmen yine de sağlıklı bir sene dilerim, her şeyin başı sağlık gerisi üvertür onlar da olmaza haytın tadı olmayack acı veya tatlı ama ben 2007 de herşeyin tatlı anılar hanenize katkılarda bulunmasını dilerim. Zaten bakanız 007 li bir sene, demek muziplikler heyecanlar,aşklar maceralar dolu bir yıl.

Category(s): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.