SERİN HAVA YAVAŞ YAVAŞ YERLEŞİYOR

hamsi.jpg13 ve 14 Eylül Perşembe  ve Cuma günlerinde Balkanlardan sarkacak olan serin hava nedeni ile özellikle kuzey bölgelerimiz bu güne göreceli olarak 6-8 belkide 10 derece daha serinleyecek. Cuma günü serin hava Güney Ege ve Akdeniz ve elbette Güney Doğu Anadolu dışında her yerde etkili olacak. Melesef bu serin hava ile birlikte etkili yağış beklentisi pek yok veya olan da kuzeyde deniz üzerinde veya kıyı Karadeniz şeridinde beklenmekte. İşte bunlar içine tam toz ekilip inek sağar gibi sağacak bulutlar ama hep birlikte barajlardaki suların azalması ile birlikte seyrediyoruz. Ne zaman ki hiç suyumuz kalmayacak o zaman benim peşime düşüp hadi bakalım, deme zamanı gelecek. Eh biz millet olarak böyleyiz ne yapalım, bu da bizim kültürümüz.

Neyse bu serin hava atağının ardından 15 Eylül günü biraz ama 16 Eylül günü oldukça ısınacak olan havalar 17 Eylül günü Karadeniz üzerinden gelecek oldukça sert rüzgarlı bir hava dalgası ile yeniden serinleyecek ardından yine sıcak hava…

İşte bu havalar tam hastalanma havası siz olmasanız bile etrafta biri olur ve bir hapşırma ve binlerce mikrop havada. Aman dikkat, özellikle de çocuklar, okula giderken hava serinledi veya hocam öyle dedi diye annelik dürtüleriniz ile onları sıkı sıkı giydirmeyin, araçta terleyen çocuklar törende şifayı kaparlar ama ne desek boş. Analık içgüdüleri.. Ama bu hislerin o minik ama kocaman gözlü hamside veya sivrisinekte de olduğunu kabullenemeyiz bir türlü.. Biri sanki yenmek için ötekide üzerinde şaplak patlatmak için yaratılmış zannederiz ama emin olun ki onlar tabiatı bizden çok daha iyi tanıyorlar.. Bilmemek belki daha iyi, o zaman belkide rahatlıkla yiyemeyecek veya şaplağı patlatamayacaksınız..

Category(s): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.