Hafta sonu yağış uyarısı

Akdeniz’in kışı daha anca başladı. Kış, Akdeniz’de İtalya ile Korsika arasında kalan Tiren denizi üzerinde oluşan alçak hava basınçları ile oluşur. Uzun seneler ortalamasına göre senede 52 adet olan bu merkezlerden yarısı Ege üzerinden Karadeniz’e diğer yarısı da Girit Kıbrıs üzerinden Azerbeycana doğru yönelir. Geçen sene ne oldu ise bunlar azalmıştı bu sene de pek etkili olamamıştı geçen haftaya kadar. Ama şimdi peşpeşe oluşmaya başladı. Geçen haftaki yağışlar ve hafta sonu yağışları hep bu nedenle oluşmakta.

Bugün de bu merkezlerden birisi Yunanistan Mora yarımadası üzerinde ve bu nedenle batı bölgelerimizde yine giderek bol tozlu yağmur ve lodos başlayacak. Alçak başınç merkezi yarın sabah Girit adası altında daha da derinleşecek bu Adriyatik için sert poyraz veya Bora Kıbrıs ve Akdeniz sahil kesimi için de kıble rüzgarları demek oluyor. Ege sahil kesimi akşama yağış almaya başlayacak.

Merkez yarın akşama Antalya körfezi açıklarına gelecek ve bu nedenle Ege’de sert poyraz başlayacak. Antalya İsparta bol yağışa namzet. Bol tozlu sıcak hava ise Güneydoğu Anadolu’dan yurda girerek tozları ile bizleri etkileyecek.

Pazar günü merkez Ankara Konya üzerinde olacak Bu nedenle Trakya Marmara sert poyraz ile üşüyecek Doğu Anadolu ile orta ve Doğu Karadeniz sıcacık ama tozlu olacak. Bu sıcak tozlu ve de hafif hava daha yukarılara kalkacak ve Trakyadan sarkan soğuk havanın üstüne çıkacak. İşte tabiatın tohumlama mekanizması böyle çalışıyor ve sonuç aşırı yağış. Modellerin henüz akıl edemediği cinsten. Özetle pazar yağmur gümbür gümbür sular seller gibi,Uludağ da da kar elbette lapa lapa ve en az 50 cm belkide 1 metre.

Pazartesi sistem Karadeniz’de ama yağışı hala Trakya ve Marmara’da.

Güzel haber ise yeni bir alçak basınç merkezinin Tiren denizinde yine oluşması, aman dua edin bunlar ancak su eksikliklerimizi giderebilir.

Category(s): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.