Sıcak Yaz

Eh yaz da sıcak olur zaten.O da yapması gerekeni yaptı da kışın iyi beslenemeyen nehir yatakları da barajları yeterince dolduramayınca geçen senelerden gelen eksiklik kendini göstermeye başladı. Dedik hep, taşıma suyla değirmen dönmez. İşte Melen suyu hadi kullanın bakalım. Kızılırmak şimdilik idare ediyor ama oraların yataklarına da kar yağmazsa ne olacak. Gelelim Keban, Kartalkaya, Atatürk gibi can damarlarımıza. Tamam şimdilik var ama biz onları önümüzdeki birkaç seneyi idare etsin diye yaratmadık ki. Onlarca  hatta veya birkaç yüz yıl onların hayat süreleri. Ve onlardaki sular hem enerji hem de buharlaşma için yoğun şekilde az da olsa sulama için azalmakta. İşte asıl mesele de burada başlıyor. Uygulama olurdu olmazdı olsaydı ABD yapardı derken korkulu rüya Çin bunu gerçekleştirdi. Biz de bu kışı bulutlara kusura bakmayın ama aval aval bakarak geçiştirirsek durum gelecek sene çok daha kötü ondan sonraki senelerde ise milli felaket boyutlarında olması içten bile değil. Felaket tellallığı veya tüccarlığı peşinde değilim ama durum ortada yaşıyoruz görüyoruz. Hadi deseniz, tohumlama yağma erime ve suyun akması zaten 2009 bahar sonunda gerçekleşecek biz daha denemelerde emeklemekteyiz.Enerji barajlarındaki su azaldımı ne yapacağız hiç düşündünüz mü? Neyle yerine koyacağız, bunlar şaka değil milli felaket boyutunda ve de şimdiden önlem alınmasını gerektirecek konular. Milli Güvenlik Konseyinde bunlar konuşulmazsa ne konuşulacak anlamam.

Hayırlısı bakalım belki bakarsınız bu sonbahar denemelerimizi kaçak bazından onaylı baza geçirebilir birşeyler yapabiliriz. Eminim ki yetkililer de dillendirmeseler bile görünen felaketin boyutlarından ürkmüşlerdir.

İyi tatiller iyi dinlenmeler, güneşin tadını çıkartmaya devam çünki Eylül başına kadar ufukta yağış beklentisi dahi yok.

Category(s): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.