Hafta Sonu İstanbul’da dışarı çıkmayın…yoksa İsyanbulursunuz.

Bir son uyarımı da İstanbullulara yapayım ve de beklemeye çekileyim. Vallahi bizim Meteoroloji hala uyanamadı, bana kızacaklar ama bu kadar da olmaz.  Benden demesi Cumartesi lodos Marmarayı karıştıracak. Karada ve de özellikle de denizde elbette. Karada 70-80 km hıza ulaşan rüzgar ne yapar. çatı söker, ağaç söker, elektrik hatlarını koparır, TIR devirir cami minaresi uçurur. Tüm bunlar olacak. Kumpakı açıklarında keklik gibi bekleyen gemilere 3-4 belkide 5 metrelik dalgalar demir tarattıracak ve karaya vuracaklar, peş peşe belkide üst üste. Gemi ve araç trafiği de tam anlamı ile felç olacak. Seracılara tanrı yardımcı olsun.

Neyse böyle bir lodos ve de ara sıra etkili yağmur. daha sonra da akşama doğru veya akşam sert sıcaklık düşüşü, çok şiddetli sürekli yağmur daha sonra sulu kar ve yükseklerde kar.  Kar kayar elbette ama içinde benim tozlar olunca dahada kayar. Bütün bunların sentezi. HAFTA SONU EVDE OTURUN OLUYOR.

BENDEN DEMESİ hele de çocuklarınız için sakın müsamaha etmeyin sonra üzülebilirsiniz.

Birazda bilmsel bilgi balıkçılara. En azından bunun tartışmasız uzmanıyım ne de olsa. Lodos Marmarada alt su ile üst suyun karışması için en önemli araç. Alttaki besinli Akdeniz suyu üst tarafa çıkınca güneş ışığı ile birleşir ve alg patlaması olur. Alg balığın en at kademedeki besini işte bunu hisseden balık ta Marmaraya hucum eder. Havalar da soğuyacak ya bizim az inceleyen çok bilen takım zannedecek ki havalar soğudu balık arttı. Aslında balık bu karışım sonrası oluşan muazzam besini yemeğe hucum etti farkında değiller. Neyse sonuçta Marmara’da balık verimi artacak… göreceğiz..

Category(s): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.