9-10 Şubat Batıda Bol Yağmur

Yarın  07 Şubat sabah saatlerinden itibaren Ege’den lodos ile birlikte yağışlı bir hava yurda giriş yapacak. Lodos sert, beraberinde de oldukça yoğun yağış getirecek. Yağışların özellikle güney Ege’nin iç kesimlerinde Muğla, Denizli Afyon Uşak Kütahya civarında çok etkili olması beklenmekte,  oldukça çok dikkatli olmak şart. Bunca yağış yetmezmiş gibi 9 Şubat haftasına da aynı bölgelerde bu sefer düne göre dahada yoğun bir yağış beklenmekte. Zonguldak, Bolu,  Kütahya,  Denizli,  Muğla ekseninde oldukçadan da öte bol bol yağış. Bu bizim altyapıda sel demek olur. Salı günü yağışlar Sinop Ankara KKTC ekseninde yayılmış olacak yine bol yağış var ama dünkü kadar değil en azından. Bolu’nun yüksek yerlerinde de kar olma ihtimali yüksk. Batı ve orta Karadenizin yüksek yerlerinde ise bol kar. Uludağ Kartepe Kartalkayada ise en az 1 metre kar var denmektir. Salı akşamına kadar sistem hızla doğuya çekilecek. Batıdan da  yeni bir ılıman hava yurda sokulacak. Sonraki beklentiler ayın 13’ne kadar sistemin rahatlaması ama bu dönemde de Sirte Körfezi açıklarında (Adriyatik Libya arası) oluşacak çok kuvvetli ve 994 mb lık bir alçak basınç kuvvetlenerek Yunanistan’a oradan da gelecek hafta sonunda yeniden kapımızı çalmak üzere bize doğru gelecek. Yine boldan da öte yağış var.

Şimdilik şu 9-10 Şubat günü batıdaki yağışlara dikkatinizi çekmek isterim.  Boldan da öte su gelecek, hem de bereketli yani tozlu, barajlara dahi bol su depolayacak kadar.

Yollar kayar, aman diiak edin, havalimanlarındaki pistlerde ıslanır çeker ve kısalır sert inmezseniz böyle olur, benden demesi..

Category(s): Haberler

One Response to 9-10 Şubat Batıda Bol Yağmur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.