ONE MINUTE-ONE MINUTE

Meteorolojiye yetkili kurumlardan hariç gönül veren kişiler ile aramızda tartışır dururduk, geldiydi geliyordu, teğet geçecekti derken böğrümüze saplanacak bir soğuk hava yarın 13 Şubat Cuma (Good Friday) günü Trakyadan kapımızı çalacak.
Yarın tüm Ege Marmara ve Trakya’da Batı Orta ve Doğu Akdeniz’de çok ama çok etkili, diğer bölgeler kadar etkili olmasa da tüm Karadeniz’de yağışlar bekliyoruz. Yarınki yağışların tamamı yağmur şeklinde ama aşırı yağacak bilgilerinize.Cumartesi günü (SEVGİLİLER GÜNÜ) Sahranın bol tozlu havası ile bu soğuk cephe Zonguldak Balıkesir hattında çarpışacak ve bu hattın üzerinde ve de özellikle doğusunda çok aşırı yağışlara neden olacak, yağışların hepsi yine yağmur şeklinde, ama unutmayın aşırıdan da öte.
Ancak Cumartesi günü her saat hava değişecek. Bu hat zamanla Sinop Antalya eksenine kadar doğuya çekilecek ve hattın batısında sıcaklıklar düne göre hissedilir şekilde azalacak ve örneğin istanbulda gece sıfıra kadar gerileyecek. Cumartesi gecesi ve Pazar sabahının ilk saatlerinde yurdun batısında  ve ortasında Samsun Mersin hattının batısının tamamında gökyüzü yere boşalacak, yağacak yağacak ve de yağacak. Yağışlar 1500 metrenin yukarısında aşırı kar bunun altında da sulu kar ve kar, sahillerde ise elbette yağmur şeklinde olacak, ama unutmayın yağacak yağacak ve de yağacak. Yolda olma zamanı kesinlikle değil, hah tam da sevgililer gününü buldu diyeceksiniz ama sevgiliniz yanınızda ise biryerlerde kalmakta da bir mahsur omasa gerek, dağa falan gidecekseniz sevgilinizle belkide günlerce geçirecek bol vaktiniz olacak hiç dert etmeyin, siz geridekileri ve işleri ayarlayın yeter.  Sevgililer gününde olmaması gereken bir kaçamak yaptıysanız vay halinize… gel de anlat ne güzl bahar gibi hava vardı nereden çıktı şimdi bu ani fırtına yağmur kar diyebilirsiniz  erkenden uyarayım..
Gelecek hafta da batıdan yurda girecek yeni bir alçak başınca bağlı hava olayları ile ama bu sefer yekten kışla başlayacak ve ilk iki gün kış şartları özellikle batıda hüküm sürecek, yine yağacak yağacak ve de yağacak bu sefer de ya sulu kar veya kar.Batıda yüksek rakımlı yerlerde okul tatilleri bile gündeme gelebilir. Çarşambaya da yağışlı(kar) hava kuzeydoğuya doğru kayacak yani sevililer günü mesela Kartalkayada başlayan maceranız çarşamba akşamına kadar falan sürebilecek, gibi görünmekte.
Enteresan bir hafta sonu, yollarda olmamaya gayret edin, illa gidecekseniz havadan gidin. Uçaklar rüzgarı sever, siz de biraz türbülans severseniz ne ala, eh sevgiliniz de sizle beraber olduğuna göre o da sizi seviyor demektir. Birbirini sevmeyen kaldı mı acaba?.
Saygılarımla,
Cemal Saydam
Category(s): Haberler

63 Responses to ONE MINUTE-ONE MINUTE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.