Hafta Sonu Beklentisi

4-mart-istanbul2“TurkiyeHavaRaporu.html” sitesine yazdığım yazıdan alınmıştır.

Bugünden itibaren batıdan başlayarak havalar değişecek ve artık kış uzun bir süre pek görülmeyecek. Sabah Meteorolojimiz de radyodan TV’den Orta Akdeniz’den lodos ile gelecek olan ılıman hava kütlesi diye ama ben sizin ufuklarınızı mecburen biraz daha açmak ve sizleri Sahra’ya taşımak zorundayım. Orta Akdeniz şu anda senenin en soğuk günlerinde, daha soğuk zamanı yok eh oradan gelse gelse serin gelir ama arkası devasa Sahra. Aslında ilk haberciler dün akşamdan beri bizlerle ve belkide bu nedenle dün akşamdan beri sağlık sorunlarınızda bir değişimler de hissetmiş olmalısınız. Bugün lodos hafif esecek ama yarın sertleşmeye başlayacak ve soğuk havayı da Doğu Anadolu’nun doğusu ve Doğu Karadenize doğru iteleyecek. Perşembe gecesi ve Cuma sert lodos fırtınası bekliyoruz. Yoğun da toz. Hem de az buz değil epeyce milyonlarca ton toz bir anda tüm Anadolu’ya yayılacak ve bu nedenle de hava sanki sisli pisli gibi görünecek, bazı meteoroloji uzmanları yine hava kirliliğinden bahsedecekler ama bilin ki tüm bunların nedeni Sahra tozları. Malesef astım, migren, tansiyon soğuk algınlığı, bademcik şişmesi gibi dertleriniz yine depreşecek, hemen antibiyotik almayın bırakın vucudunuz doğal önleme mekanizmasını çalıştırsın siz bol su için yeter.Önlenemez bir şekilde ta çiğerlerinize ve kana karışan bol bakteri ve mantarları ancak bol su ile vucuttan biraz da olsa atabilirsiniz. Sıcaklardan bahsetmedim ama hemen doğalgaz ayarlarınızı aşağılara çekin çünki havalar ısınacak ısınacak ve ısınacak. Cumartesi günü yurt genelinde sahillerde 20-22 iç kesimlerde 15-17 dereceler görülürse şaşmayın. En düşük sıcaklıklar bile 10-12 arasaında olacak daha ne istersiniz ki. Aman dağlara falan da gitmeyin tam çığ zamanı. Eriyen kar alttaki sert kar üzerinden kaymaya hazır, en ufak bir ses seda ve al sana çığ. Bu sıcak hava Ctsi de etkisini sürdürecek ama 8 Mart Pazar sabahı tam da “Kadınlar Günün’de” batıda hava sıcaklıkları düne göre 10-12 derece azalacak ve yağış başlayacak. Aslında yağışlı hava Cumadan itibaren batıda kendini göstermeye başlamış olacak. Cumartesi de çok kararsız bir hava özellikle batı sahil ve iç kesimlerde yer yer etkili yağışlara neden olabilecek ama Pazar bambaşka. Bol bol yağmur, neredeyse tüm yurtta. Onca toz da geldiydi ya işte bu nedenle yollar aşırı kaygan olacak aman lütfen dikkat şakası yok, otomobil, otobüs kamyon uçak dinlemez kaydırır. Cemreler de düşmeye başladı ya artık bu yağmurlar özellikle gün ortasında bereketli de olmaya başlayacak. Lütfen bu günlerde etrafınıza bir bakın sonra da yağmurdan sonra bir daha bakın, bakalım farkı farkedebilecekmisiniz. İşte tabiatı canlandıran yağışlar bunlar, ha doğu Anadolu’da da yüksek yerlere birkaç metre birden kar yağdıran yağışlar da bunlar. Eskiden kalemi elime alınca bu kadar yazmazdım ama klavyenin başına geçince işler değişiyor herhalde.
Neyse özetle bu haftanın geri kalan günlerinde ısınıyoruz, ama sağlık açısından sıklıyoruz. Kadınlarmıza da daha güzel güneşli pırıl pıırıl bir gün sunmak isterdim ama inanın ki uzun kışın ardından bu yağmurlarda dolaşmak ve de en azından saçınınızı ıslatmak size en güzel hediye. Bir anda kandaki demir seviyeniz yükselecektir, tıp dünyası bu lafıma gülse de yakında onlarda anlayacaklar hiç merak etmeyin. Migren işine de zamanında gülüyorlaradı, bir anlamda dalga geçiyorlardı ama yakında elimde Cephalalgia degisinde çıkan makalemizi alınca eminim bana hak verecekler ve diğer önerilerime de biraz daha sıcak bakacaklardır. Bu hafta sonundaki yağmuruları da toplayın, vcil hayvanlarınıza içirin, akvaryumunuza dökün, muhabbet kuşunuzun banyosuna koyun, çiçeklerinize dökün hatta yapraklarına sprey gibi verin ve geçin seyredin bakın onlar nasılda farkedecekler bu bereketi.

Not: Bu tozun ardından yağmurla birlikte uçak bile kayar derim dururum ya, hala bir hava yolu ya hoca ne şaçmalıyorsun bile demedi. Bekliyorlar hala uçakları pist dışına çıksın çamura saplansın diye içinde siz varmışınız ben varmışım umurunda mı kimsenin. Bırakın onları hala bir HvKK yetkilisi bile sormadı. Onlarda bekler ki motorlarına girsin onca toz ve al sana teknik arıza.Ne yapmalıyım acaba bilemedim illa bir felaket sonrası mı akıllanmak zorundayız…Önceden tedbir alırsak acaba biz biz mi olmayız yoksa..
Çok uzadı kusuruma bakmayın,
Saygılarımla

Cemal Saydam
http://havadantozdan.com
acsaydam@gmail.com
4-mart-istanbul1

Category(s): Haberler

4 Responses to Hafta Sonu Beklentisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.