YAĞIŞLI BİR BAHAR

Yağışlı bir kış döneminin ardından yine yağışlı bir bahara merhaba dedik. Artık yağışlar bereketli onun için çıkıp yağmurda dolaşabilir ve doyasıya da ıslanabilirsiniz. Nedeni bulutların içerisindeki biyoloji. Artık harıl harıl çalışıyor ve bulutlar deyim yerinde ise canlanıyor, belkide deyime de gerek olmadan canlandıklarını da öne sürebiliriz. Öyle ya inorganikten organik madde yapmanın temeli amino asitlerde düğümleniyor. Bulut içerisinde de bunlar oluşuyor yani hayatın devamını sağlayacak her türlü öğe oluşuyor. Su, amino asit, kullanılabilir demir diğer tüm eser elementler, güneş ışığı karbon dioksit, elektriksel akımlar her şey mevcut. Atmosfer biliminin yakın geleceği bu temele oturmak mecburiyetinde, tabi bu gelişmiş ülkeler için gerekli bizimkiler daha tozun gelişini yeni yeni kabullensek mi kabullenmesek mi aşamasındalar.
Gelelim 13 Nisan haftasına. Tiren Denizi (İtalya’nın batısı) üzerinde gayet güzel bir alçak basınç merkezi oluşmakta. Pazartesi ve Salı bize sert lodosunu ve beraberindeki tozu da gönderecek.Sıcaklıklar artacak. Salı batıdan kapımızı çalmaya başlayacak sistemin öncü yağmur dalgaları. Salı günü yurdun iç kesimlerinde de kararsız hava beklenmekte ani sağnaklar da oluşabilir. Ama sistem bu sefer Ege üzerinden Karadeniz’e kayacak gibi görünmekte.
15 Nisan Çarşamba sistemin merkezi Anadolunun üzerinde ve her yerde bol bereketli yağmur bekliyoruz, aman çıkın ıslanın doya doya, hasta falan kesinlikle olmazsınız tam tersine onca ıslanmaya karşın dinçleşirsiniz. Bu sene tarımsal ürünlerde iyi olacak gibi. Tarlasını eski görüşe göre “nadas”a bırakanlar ise boşa bir sene daha geçirecek. Nadas kadar boşa harcanan bir vakit olamaz, sadecde anız yakanlar mecbur buna çünki tarladaki ürünün asıl bereketini sağlayan işte bu yağmurlar ve beraberindeki tozlar, bizim toprağın malesef kökün tutunmasını sağlamaktan başka bir değeri malesef yok.
16 Nisan Perşembe sistem Batum önlerinde olacak ve batıda poyraz etkili olacak.Yağışlar orta ve doğuda, etkili, batı sahil kesiminde yağışlar kesilecek.
Cuma serince ve de kuzeyden rüzgarlı Mamaranın güney ve doğusunda Karadeniz sahil kesiminde İç Anadolu’da de yağış beklenmekte.Doğu Karadeniz yaylalarında da kar beklenir.
18 Nisan poyaz etkili Ege Akdeniz kıyı kesimi güneşli ancak iç kesimlerde yağış bekliyoruz. Uludağ, Kartalkaya’da ise bol kar.

Category(s): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.