20-24 Nisan Haftası

İnanılmaz ama önümüzdeki birkaç günlük hava olayları sanki bir şavaştaymışız gibi anlatılabilinecek kadar enteresan. Haftanın başında Sahradan çıkıp Girit, Yunanistan rotasında ilerleyen ve sıcak olması nedeni ile daha yukarılara doğru hareket eden ılıman ve de tozlu havanın bize uzanan tatlı havası ile memnun mesut uğraşırken;
Avrupa’dan serince bir hava kütlesi sinsice Batı Akdeniz basenine inerek Tiren Denizi (Italyanın batısı) üzerinde saatin ters yönünde rüzgarları olan bir alçak basınç merkezi oluşacak ve bu sıcak hava dalgasının alt tarafında kendine yer arayacak;
Rusya üzerinde buz gibi hava estiren Kutup soğukları da bu ani hareketleri farkederek güçlü soğuk rüzgarları ile Rusya Ukrayna Karadeniz yönündeki hareketini bu şavaşa katılmak için biraz batıya çevirecek ve durumu izlemeye devam edecek;
21 Nisan Salı günü deniz basenindeki alçak basınç Adriyatik üzerinde yere yakın mesafede Sahradan çıkan tozlu ve sıcak hava kütlesinin altına girip onu mağlup etmeye çalışırken biz hala başımıza gelecek olayların farkında olmadan sımsıcak bir Salı günü geçireceğiz. Çocuklar neşe içerisinde bayrama hazırlanacak, sıcak ta geldi diye belkide kısa kollular devreye girecek;tatil için Antalya ve Güney Ege’yi hedefleyenler son günlerdeki haberlere bakıp mayoları hazırlayacak.
Rusya’dan gelen hava Akdeniz baseninde Sahranın altına giren serin havanın yeterli soğuklukta olmadığını ve şavaşı kaybetmeye başlayacağını anlamış olacak ki hareket yönünü aniden Karadeniz’in batısına doğru yönlendirecek ve de duruma bir an önce müdahele etmek için hızını da arttıracak.
22 Nisan Çarşamba günü Rusya’dan da destek alan batıdaki alçak başınç Sahra havasının altına girip onu öyle bir havalandıracak ve malesef Sahranın sıcak havasını bozguna uğratacak. Sahra sıcak ve tozlu havası hala bizi ısıtmaya çalışırken Rusya’nın kuvvetli rüzgarları Batı Karadenizden sert bir poyraz ile gelecek ve İstanbul Boğazların da tozunu attırıp Yunanistan üzerinde Batıdan gelen Avrupa soğuk güçleri ile birleşecek ve geceye örneğin Uludağ’da Kartepe’de Kartalkaya’da yine etkili KAR ile damgasını vuracak. Burada asıl etken olan olay ise Sahranın havasını yukarı kaldırırken içerisindeki tozu da yükseklere çıkarması ve daha sonra da yerçekimi ile düşecek olan toz ve beraberindeki organik madde ile bulut içerisinden geçerken en ideal sıcaklıklala karşılaşıp bulut çekirdeği oluşturması.
23 Nisan günü, Marmara savaşın mağlup tarafında kaldığı için sıcaklıklar hızla gerileyecek ve rüzgar yağmur güne damgasını vuracak. Sıcaklıklar 13-14 derece civarında ancak etkili rüzgar ve serpinti şeklinde yağmur nedeni ile çok daha soğuk hissedeceksiniz. Ege kıyıları, Trakya Marmara Batı Karadeniz, Kuzey Ege, İç Anadolunun kuzeyi ve Karadeniz bölgesinin tamamında yağış beklenmekte. Bolu’da kar yağarsa da şaşmamak lazım elbette. Keza Karadeniz bölgesinin kıyıdan biraz yüksek kesimlerinde de etkili Kar olabilir, yüksek yerlerde ise kesin bol bol kar var, tatil diye çıkmayın kalırsınız.
24 Nisan Perşembe gecesi Bursa, Eskişehir, Ankara Tokat, Kars hattı kuzeyinde don tehlikesi mevcut. Aman bir gece için çiçek açmış ağacınızı yok etmeyin ve poyraz rüzgarlarını da hesaba katarak SAMAN yakın duman olsun. Sakın ola ki lastik yakmayın ondan çıkacak organik dumanlar ağacınıza yapışıp olacak ürününüzü de yok eder. Ne yakın ne de yaktırın.
24 Nisan Cuma günü savaşın galibinin Anadolu üzerinde galibiyet sevinci ile soğuk ve de rüzgarlı havası ile gezmesi nedeni ile özellikle iç bölgelerde yine kaloriferlere yükleneceğiz. Güneyde bile beklenen en yüksek sıcaklıklar 16-18 dereceler ve de poyraz her yerde etkili.

İşte bir hava savaşının anatomisi,
Acaba güncel ortam bende de böyle hisler mi yarattı, merak ettim.Aslında her olaya derinden bakınca çok anlamlı sonuçlar çıkabiliyor. Sıcak hava yükselir, nedeni de moleküllerdeki titreşimlerin artması ile havanın yoğunluğunun azlaması. İyi de neden? Neden sıcak hava yükselir de soğuk hava onun önünde yere yaklaşır.Olay sadece titreşimlerden mi ibaret. Sıcak hava birde toz taşıyor bakteri mantar taşıyor ve bunların bulut içerisinde buz çekirdeği oluşturması için belirli bir yüksekliğe çıkması gerekiyor. Acaba sıcak hava bunun için yükseliyor soğuk hava da ona kolaylık sağlamak için aşağılara iniyor olmasın? Sıcak hava da bu amaca uygun olarak buz çekirdeği yapmak için tozun bakterinin mantarın daha yukarılara çıkabilmesi için bu işi yapıyor olmasın?
Veya bakteri mantar zannetiğimizden çok daha akıllı olup bu hava akımlarını aracı olarak kullanıyor olmasın?
Atmosfer, meteoroloji o kalıplaşmış hava raporlarının derslerin ötesinde o kadar bilinmezler içeriyor ki, önemli olan biraz kafamızı o pencereden içeri sokup o dünyaya daha yakından daha anlamlı daha bilimsel ve de kalıpları kırarak bakabilmek, bakın o zaman nasılda açılıveriyor tabiatın en güzel sırları önünüzde birer birer.

İyi günler dileklerimle

Cemal Saydam
acsaydam@gmail.com

Category(s): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.