Aralık Beklentileri( Kar Teğet Geçiyor)

Başlıkta da özetlemiş oldum beklentileri. Uzun zamandan beri bizi rahatlatmış olan YB bu sefer de İber Yarımadası üzerinde yerleşti ve buna bağlı olarak kuzeyden sarkan soğuk hava Adriyatik üzerinden Akdeniz havzasına doğru akmakta. Afrikanın kuzey doğu ülkelerinde (Libya -Mısır) onlara göre soğuk havaya neden olan bu kütle daha sonra lodos ve kıble yönlerinden Sahra ve Arabistan yarımadasından gelen ılıman ve de elbette tozlu hava ile birlikte bizleri etkilemekte. Ama üst atmosfer (850 mbar) yeterli soğuklukta değil onun için yağışlar doğu Anadolu’da sulu kar ve kar olsa da batıda kesinlikle yağmur şeklinde. Bugün yarın ve 12-13 hafta sonu da batıda etkili yağışlar alacağız burası kesin. Pazartesi günü yağışların batıda ara vermesi beklenmekte Salı sabah saatlerinde yeni sisteme bağlı olan bu yağışlı hava batıdan kapımızı yeniden çalacak. Geçen haftanın kalıntıları ise hafta sonu ve başında doğu ve kuzeydoğuda etkili olmaya devam edecek elbette. Yine aynı senaryo ile oluşan yani Adriyatik denizine kuzeyden sarkan soğuk hava yine önce Adriyatik daha sonra Ege merkezli AB ile bizi önce sert lodoso kıblesi ile daha sonradan da Trakya ve Marmara’da önce poyrazı ve elbette bol ve sürekli yağışları ile karşılayacak. Hafta bol yağışlı ama ılıman geçecek. Şimdiden pek birşey söylenemez ama belki 17-18 Aralık Perşembe Cumaya kuzeyli soğuk hava eğer yeterli şekilde güneye sarkar ise sistem orta ve doğuda kar bırakır ama batıda bu gerçekleşmez bence çünki tozlar doğuda kaldı.
Daha uzun vadeli ve de Chrtistmas gecesi önemli olan vatandaşlarımız için beklentilere gelince bence Bünyamin Üstadımızın beklentilerinin aksine 21-25 haftası yurt genelinde lodos hakim olacak ve belkide o kadar etkili olacak ki mümkündür ki Christmas gecesi için sıcaklık rekorları kıracağız. Yani benim kar beklentilerim şimdilik 27 Aralığa kadar yok denecek kadar azdan da öte.
Gazetedeki yazımda da bahsettim. Bilmem varkındamısınız ama bizler daha yaşarken cennetten bir köşe olma özelliğini taşıyabilen şanslı bir çoğrafyda yaşama sansını bulan kişileriz. Buranın adı sanı Türkiye bizler de Türk’üz. Bu ana şemsiye altında elbette renkli kişiliklere sahip topluluklar var. Eskiden ne güzeldi Temel fıkraları, kimse de alınmazdı gocunmazdı ama giderek oluşan durumlara bakın. Bir zamanlar aynı cephhede savaşan can veren insanların torunlarından bir kesimi sanki düşman kesiliverdi. Biz yine aynıyız da onlara ne oldu anlayamadım. Belki kendi görüşlerine göre kendi topraklarını kurtarmaya mı çalışıyorlar ne anlamadım gitti. Ama eğer böyle bir fikirleri varsa bilmeleri lazım ki biz çok güçlüyüz. Hem de çok. Gücümüz affedicilik tarafımız ile bağışlayıcılık yönümüz ile pek görünürlerde değil ama her şeyin de bir sınırı var olduğunu bazılarının da anlaması lazım. Anlamayana anlatma yeteneğimiz de var elbette ama şimdilik bu vatanın cennetten bir köşe olduğunu anlatmaya devam etmemizi sakın ola ki rehavet olarak da algılamasın kimse.

Category(s): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.