Turkiyehavaraporu Yahoo grubumuza yazdığım son yazı

İyi günler,

Uzun bir aradan sonra yine beraberiz. Ayın 20’den sonra birşeylerin değişeceğini çok önceden tahmin ettik. Sonra beklentiler kayboldu yanıldık zannettik ama daha sonra yanıldığımızda da yanıldığımızı gördük. İki olumsuz bir olumlu ediyor ya yine baştaki tahminlerimize döndük.Bugünden itibaren hava sıcaklıkları hissedilirden de öte düştü zamanla da yağışlar kara dönecek ve Edirneden başlamış olan kar tüm Marmara’da bugün ve yarın etkili olacak(Istanbul şehri göbeği de dahil). İstanbula kar yağacakmı sorusu o kadar geniş bir soru ki herkez her nerede oturursa İstanbul’u orası kabulleniyor. Ama neredeyse Çorlu İzmit yayında her yer sanki İstanbul oldu.

Neyse bugün yarın kar bekleyenlerin hasretini giderecek kar var ya da yolda. Sistem Perşembe gününe kadar da etkili ve zamanla iç bölgelere de yayılacak. Ama asıl hereket Tiren Denizi üzerinde başlayan aktviteler. Perşembe günü burada yeni bir alçak basınçmerkezi oluşacak ve öngörüldüğü şekilde hareket ederse, hızla bize doğru yola koyulacak. Cuma nefes alma günü ama geç saatlerde sistem Ege’ de çok kuvvettli lodosu ile Trakya ve Marmara’da da kudretli ve çok kuvvetli poyrazı ile Batı Anadolu’nun kapısını yumruklamaya başlayacak. Yumruklama işlemine Sahranın tozları güneyden Rusyanın soğuğu da İstanbul üzerinden katılacakları için Cuma geç saatlerde batıdan başlayarak ve de Cumartesi günü özellikle batıda etraf şenlenecek. Hani Ege’ye İzmire kar yağarsa şaşmam dedirtecek kar rüzgar fırtına yoldaaman özellikle denizcilerin dikkatine şakaya gelmez bir hava. Güney Ege’de çok kuvvetli yağışlar bekleniyor Bodrum’da yine bildik sahnelerin yaşanmasını istemiyorsanız birşey olmaz ne olacak alt tarafı bir ufak pet şişe demeyin kanalları tıkayacak her şeyi toplayın suyun yolunu önünü açın. Deniz kenarında sahllerini su basan ülke konumunda olmayalım. Lodosu da düşünün o denizi bizim tarafta kabartacak yağmur da bastıracak ve deniz yine taşacak. Balık çiftliklerinin de ani gelen nehir suyundan etkilenmemeleri, balıklarını ani sıcaklık değişiminden kaybetmemelri için nehir yataklarından uzaklara çekmelerinde yarar var derim.

Aman tatil de geldi hafta sonu da hemen kayak merkezlerine gidelim derseniz bir kez daha düşünün derim sıkı kar yolda. Bence işleriniz Cumartesi dış mekanlarda olmamak üzere ayarlayın. Batıda sıkı kar ve tipi var, yolların açık kalması neredeyse imkansız. Sonraki günler için trafik durumuna bakın öyle yola çıkın veya en iyisi evinizde oturun derim.İlla yola çıkacaksanız Cuma günü nereden nereye ulaşacaksanız bir gün izin alın ve yola erken çıkın ve hedefinize ulaşın derim, benden demesi.

Sistemin Pazar günü Ege ve Batı Akdeniz kıyılarını terk etmesi ve iç kuzey ve doğuda duman attırması beklenmekte. Cumadan itibaren de yurt genelinde don hadiseleri beklenir, özellikle seracıların narenciyecilerin dikkatli olması lazım. Soğuk hava Cumadan sonra her gün artan soğukları ile yurt geneline yerleşecek. Hafta sonu ve gelecek hafta başında yurt genelinde kış şartları tam anlamı ile yerleşmiş olacak. Siz yine bize kulak verin 20’den sonra birşey yok diyenlere kulak asarsanız yolda kalır ürününüzü kaybeder her açıdan kurtarılmayı beklersiniz.

Hepinize iyi günler dilerim

Cemal Saydam

Category(s): Haberler

7 Responses to Turkiyehavaraporu Yahoo grubumuza yazdığım son yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.