Haftanın geri kalan kesimi

Isınıyoruz ama sıcaklıklar eksi bilmem kaçtan sonra ancak 4-5 derece artacağı için halen de soğuk ama artık hava değişme yolunda ve her geçen saat ve gün sıcaklıklar hafta sonuna kadar yükselecek.
Çarşamba nefes alma dönemi lodos batıda zamanla çok kuvvetlenecek ve gece geç saatlerde yeni ve etkili yağışlı hava batıdan kapımızı çalacak. Lodos ve toz da beraberinde geleceği için ve tozdan değil ama içerdiği organik fraksiyondan dolayı da yağışa neden olan bulut oluşturma çekirdeği sayısını hızla arttıracağı için ve de üst atmosferde halen soğuk hava olduğu için bol bol yağış alacağız. Kıyılarda yağmur biraz iç kesimlerde sulu kar ama yükseklerde de bol bol kar yağacak. Cuma günü yağışları her yerde dün izlenen kadar olmasa da devam edecek. Yağışlar sulu kar olan yerlerde yağmura kar olan yerlerde sulu kara dönecek. Alt ataraftaki donmuş ve soğuk karın üzerinde bu daha sulu kar dağlarda olası çığ felaketinin habercisidir, dikkat etmek dağlardan yamaçlardan uzak durmak lazım.
Cumartesi ve Pazar günleri de bol bol yağmur alacağız, peşpeşe AB batıda oluşacak ve kapımız çalacak her yerde ve de etkili lodos hakim olacak bol olmasa da toz da getirecek. Doğal poyrazmatikli günlere elveda diyeli bir iki gün olmuş olacak ve doğal olarak ister istemez bilmeden detoksalanmış kanınız yeniden okzalat ile dolmuş olacağı için tüm sağlık sorunlarınız yeniden depreşmeye başlayacak malesef.
İşte biraz öngörüsü olan işadamlarına olan ihtiyacım da bundan dolayı. Daha birkaç gün önce gerçekleşen doğal poyrazmatikli günleri her an her yerde sürdürmek ve kandaki okzalat seviyesini en alt düzeyde tutmak ve insanların sağlık sorunlarına en azından lodos ile gelen ve ona çürük hava sıfatını ekleyen tüm dertlerini yok etmek mümkün. Karada havada denizde evinizde çalışma ortamınızda ve aracınızda. Düşünsenize aracınıza girince baş ağrınız geçiyor, astımınız birden azalıyor inanın ki inmek istemez insan.
Bunun bilimsel desteği de yayınlanmış durumda. Tozlu havanın nasıl migren ağrısını tetiklediğini bilim dünyasında ilk kez gösteren bizler olduk. Tabi hala ülkemizde, toz geldimi gelmedimi, canım kırk yılın birinde gelir, gelse ne olacak toz işte etkisi varmı yokmu diyen kesimlerde var. Akademik dünyada da var elbet bunların uzantıları ama bir kere at gözlüğü takmayasınız gözünüze etrafı izleyemez olursunuz ve sahibinizin dehlemesi dışında da komut tanımazsınız, ama hayat rahattır yem çuvalını bağladılarmı başınıza karnınız doydumu, sırtınıza da bir battaniye, gel keyfim gel. Ama bedeli vardır elbette. Sırtınıza yüklenen yükü veya size teslim edilen ve çekmekle yükümlü olduğuğunuz arabayı sahibinizin istediği yere götürmektir vazifeniz.Yük yükleyemez sadece yük çekersiniz.

Category(s): Haberler

One Response to Haftanın geri kalan kesimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.