ılıman yağışlı rüzgarlı ve bol tozlu bir onbeş gün

Ayın 15 kadar durum belirginleşti. Özeti yukarıda. Nedeni Atlantikte North Atlantic Oscillation NAO olarak bilinen indeks. Yine kararlı negatif hale geldi. Bu Akdeniz havzası için nemli bol yağılşı bir hava demektir. Aman hocam falan demeyin ne kadar yağarsa yağsın hepsine ihtiyacımız çok. Yer üstü belki tamam ama hala besleyecek yeraltı kaynaklarımız çok. Bol toz da beklemekteyiz bu da sağlık sorunlarının depreşmesi demek oluyor. Artık Akdenizin güneyine “cemre” düştü düşecek. Üst taraflarda cemre düşmüştür bile bu da daha çok yağış daha çok lapa lapa kar demek olacak. Doğu Anadolu’da şimdiye kadar biriken kar 1 ise bundan sonraki her bir yağış bir bu kadar daha kar bırakacak. Perşembe günü yine sert lodos yurtta esip duracak. Perşembe günü batıdan yurda giriş yapacak olan aşırı yağışlı hava yine bol boı su bırakacak. Yüskelerde kar olsa bile bunlar geçici ancak dağlarda kar metrelerce depolanabilir yer seviyesi tutar belki tutmasına ama uzun soluklu kalıcı olamaz.

Perşembe Cuma toz da çok o nedenle her yer daha kaygan olacak, aman dikkat. Kayarsınız, siz kaymazsanız bu durumdan haberi olmayanlar kayar gelir size çarpar. Bu uyarım pilotlar için de geçerli, canını seven daha sert insin. Yolcular biraz söylensin varsın ama teker yere değdiğini anlasın , kibar inerseniz pistin sonunda el ayak flap rüzgar motor frenleri ile dahi durmazsınız.

Suyun önünü de açın. Perşembe furyası sonrası Cumartesi yeni bir hava akımı batıdan yurda dalacak.

Deniz kenarinda evleri su basan ülke konumunda olmak istemiyorsak suyun akacağı kanalları yolları temiz tutmak durumundayız.

Güney sahillerimizde her fırtına kıyı kenar çizgisini ihlal edip o sınırların içerisine ev bark yazlık yapanları endişelendiriyordur eminim. Aman hemen duvar örelim denize set çekelim tartışmaları balşıyordur ama nafile. Tabiat ana bu sınırı ihlal edenleri malesef hiç ama hiç affetmiyor. Bol toz yağış bu sene için bol ürün demek. Tarlasını nadasa bırakanlar için bir felaket haberi bu elbette. Boşa harcanan bir sene daha sonra da gelir az der dururuz. Ah şu batıl inançlar bir yok olabilse. Ama anız yakanlar için de elbette şart, tarlasını anız yakıp “katledenler” en az bir sene beklemek durumunda ama boşu boşuna nadasa bırakanların gelirimiz az demeye hiçte hakları yok. Ben devlet olsam nadasa bırakandan bir de vergi alırdım, boşa harcanan milli servet niyetin. Anız yakanları da toprağı katletmek suçundan yargılardım, çünki yaptıkları malesef o. Bana sen ne anlarsın diyenler çoğalmıştır, daha fazla tepki almadan ben müsade isteyeyim. Çok bilenlere de bir sorum olacak elbette cevap veremeyecekleri cinsten. Yüzyıllardır aynı topraklarda sadece yağmuru görünce gül gibi gelişen ormanlara ne diyeceksiniz. Bakanlık her sene uçaktan milyonlarca toz gübre atıyordur eminim.

Saygılarımla,

Cemal Saydam

Category(s): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.