Gani Gani Sahra Tozu

Öyle derler ne demek olduğunu da pek bilmem ama çokluk ifade ediyor olmalı. DMI’nin İstanbul Bölge müdürünün ifadesi ile yeni adı “toz taşkını” olan olay. Sahraya sığmayan tozlar dışarı taşıyor olsa gerek.Üst atmosferde de biriyormuş ve de yağmurla yağıyormuş. Vallahi onlar işin sahibi onlar bilmeyecek te ben mi bileceğim.
Neyse efendim bugünlerde fırtınaya rağmen havadaki sisimsi görüntünün nedeni Sahra tozları. Yetkilere göre belki erezyonla taşınan tozlar ama siz bilin ki bunların tamamı Sahradan gelen tozlar.

Birde vergilerimizle kurulan milyonlarca dolar harcanan Hava Kalitesi İzleme istasyonları var. Bu olayları ölçebilmek için kurulmuş ki bizi etkileyen doğal koşulları bilelim AB kurallarına ne kadar uyabiliriz görelim. Ama bizim bazı şehirlerimizdeki “uzman”lar öyle uzmanlaştılar ki hava kalitesi açısından hemen girdik AB ye. İnanmıyaaksınız ama aletin yüksek ölçtüğü değerleri sırf idarecilere yaranabilmek amacı ile değiştiriyorlar. Yetkilieri hoşanmıyor bu lafımdan ama alenen masa başında ölçüm yapıyorlar. Mesela bugün de dahil(15 Şubat 2010) Bir şehir olması gerektiği gibi PM 10 olarak adlandırılan değeri 510 mg olarak ölçüyor ve bu değer sınır değerlerin kat kat üstünde. Hemen yanıbaşındaki şehir havasını iyi göstermek için kaç ölçüyor dersiniz. 40 mg. Toz oraya giremiyor yasaklı. İşin en kolayını yapanlar böyle durumlarda aleti kapatıyor ve hava kalitesi ölçmüyor işi hallediyor.Kimi bakıyor ki değer yükseliyor o değerleri listesine koymuyor. Ama öyle bir ilimiz var ki ta uzaklarda Karadenizin doğusunda doğruluk dürüstlük timsali. Ne gelirse onu ölçüyor. Toz Akdenizden giriyor ülkemize İç Anadoluyu Ege’yi katediyor çeşitli illerde çeşitli değerler olarak ölçülüyor buna Başkentimiz de dahil, ama Karadenizin doğusuna gidince olması gerektiği gibi yüksek değerler ölçülüyor yine.

İnanılır gibi değil, masa başında havamızın kalitesinin nasıl olacağına karar veriliyor.
Hava izleme İstasyonları PM10 değerlerini ölçüyor değerler çok yüksek alarm vermemiz lazım seviyesine geldik diyor.
Herhalde laf işitmekten korkan yöneticiler de hakiki değerleri atıyor ve masa başında üretilen değerleri giriyorlar sisteme.
Biz de zannediyoruz ki havamız keka, toz duman yok.
Yetkililerden dahamı iyi bileceksiniz…Ya öyle görünmüyor ertafta toz duman çok diyorsanız hemen bir göz doktoruna gidin, sizin gözünüz de aklınız da taşkına uğramış olmalı….

Category(s): Haberler

One Response to Gani Gani Sahra Tozu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.