17-22 Şubat 2010 hava beklentileri ve Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonları

Bu hafta bizleri bekleyen hava koşullarını merak ediyorsunuzdur. Fırtına sonrası sakinlik elbette yeni bir fırtınanın beklentisi nedeni ile olmakta. Bu akşamdan itibaren Libyadan kopan tozlar ve de sıcak hava vizesiz elini kolunu sallaya sallaya ülkemize batıdan giriş yapacak. Bu nedenle batıdan başlayarak hava sıcaklıkları hissedilir şekilde artacak, daha önceden bol toz alan ağaçlar da şaşırıp çiçekler açacak, zaten batıda sahillerde çoğu açtı bile ya. Çarşamba ve Perşembe günleri önce güneyli daha sonradan da batılı rüzgarlar ile ve de her geçen saat dahada bulutlanan kapanan bir hava . Perşembe Cuma da böyle batılı rüzgarlar ile esen kapalı yağışlı ancak ılıman sayılabilecek derecelerde günler olacak. Gece sıcaklıkları dahi 5-6 dereceden daha az olmayacak.19 Şubat Cuma sakin başlayacak hava batıda açacak güneş kendini gösterecek doğudaki yağışta akşama yurdu terk edecek, akşam geç saatlerde de lodos yine batıdan başlayarak esmeye başlayacak. Tozdan çok etkilenmiyorsanız Cumartesi onca aradan sonra ılıman bir gün ve gece elbette faydalanmaya bakın derim. Yarın bu kadar güzel olmayacak onun için Cumartesinin değerini verin derim. Pazar yine batıdan başlayarak kapanan yağışların da başlayacağı bir hava ve düne göre de epeyce azalan sıcaklıklar ama yine de fena sayılmaz elbette. Yağışlı hava gün içersinde Antalya Rize hattı ve batısında kuzeyinde etkili olacak. Akşama doğru Balkanlardan sarkan soğuk hava sıcaklıkları hızla aşağılara çekecek ve düne göre en az 15 derece soğumuş olacak. Gece yine kar merkezlerimiz bol kar alacak ve eksiklikleri tamamlayacak. Sistem geldiği gibi hızla Karadeniz sahil kesimini yalayarak doğuya kayacak ve 23 Şubat haftasına yine pırıl pırıl hafif güneyli enfes bir günle başlayacağız.

Uzun dönemli ne olur derseniz, keşke bilebilsek derim ama NAO indekslerine göre beklentiler yine böyle peşpeşe dizilen bol toz yağmur ve de ılıman rüzgarlı havalar olarak belirmekte. Tozdan rahatsız olanlara güzel haber değil ama en azından lodoslu günlerde evinizde kalın, kapıyı pencereyi sıkıca kapatın. Tozlar geçince de perdelerinizi siz açmayın onlarda biriken tozu bakteri ve mantarları perdeyi açarken başınızdan aşağı kova kova boşaltmayın. Çok etkileniyorsanız ya perdenizi açmayın ya da hiç kaptmayın.

Tozdan haberi olmayan ama hava kalitesi ölçme istasyonu çalıştıran yetkililer de şehrinizin havasını güzel göstermek için (aslında amirlerine yaranmak için) ya aletleri kapatacaklar ya da bazılarının yaptığı gibi AB kurallarına uygun değerleri masa başında yaratacaklar size gül gibi kokan şehirler yaratacaklar ama hakikatler uydular aletleri olması gerektiği gibi çalıştıranlar bambaşka şeyler söyleyecek keyfile çaylarını içecekler.

Yazayım ki biraz korksunlar çekinsinler masa başında değerler üretirken ortalığı boş zannedenleri takip ettiğimi bilsinler. Kelimelerin içinden kimleri kastettiğimi de anlayan anlamıştır zaten. Vallahi ensenizdeyim bilesiniz. Artık kibarlığı da bırakıyorum yavaş yavaş deşifre edilme vaktiniz geliyor çünki laftan ikazdan kibarlıktan anlamıyorsunuz, bırakın şu aletleri doğru dürüst çalışsınlar ellemeyin.Sonuçta onlar benim ve de sizlerin vergileri ile alındılar, ona buna yaranmanız için değil.

Şimdilik bu kadar, Cumartesinin kıymetini bilin

Saygılarımla,

Cemal Saydam

Category(s): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.