Çok yoğun toz taşınımı, yağmurda kaygan yola,piste dikkat

20 Şubat 2010 Sahradan Çıkan Toz İşte Sahradan gelen toz. öyle az buz değil en az bir milyon ton vardır. Bakalım yetkililer neler diyecekler bu toza ama siz siz olun ilk yağmurda dikkat edin KAYARSINIZ. Teker ile yol arasında ustanın elinde çanak çömlek olan kil var. Ustanın elinde çanak çömlek ama sizin tekerinizin altında da malesef çanağın kırılmasına kaportanın da çizilmesine neden olabilir. Saygıdeğer pilotlarımızın da yağışta piste çok daha sert konmaları gerekli hele de Atatürk 06/24 pistine inerseniz. Pist çeker bu tozlu yağmur sonrasında aman dikkat edin şakası yok bunun.
Bugün yarın yaşlılarınızı da dışarı çıkartmayın ayağınızın altı da sanki yosuna basmış gibi kayar. Sağlık sorunlarınıza dikkat edin pencere açmayın ortalığı havalandırmayın. Astımlılar zaten sorun çekiyorlardır çünki atmosferdeki karbon dioksit miktarı da arttı. Doktorlar astımlıdır da ondan der ama aslında havadaki karbondioksit miktarı arttığı için ve de onca toz bakteri mantar onların alveollerini de aşırı okzalat çıkışı nedeni ile tıkadığı için onlar krize girer ama bizimkiler bunu kabullenmekte zorlanırlar. Bilmemek ayıp değil ama öğrenmemek ayıp.. Bugünlerde herhangi bir nedenle sıkışan yakınız olursa onu banyoya sokun tuvaletin üzerinde veya koltukta oturtun, duşu da soğuk suya getirin açın ve havadan yere en ince şekilde aksın duşu en yükseğe getirin ki su yere düşene kadar havayı yıkasın. 15 Dakikada hastanız iyileşmezse bana yazın, olmadı deyin ama iyileşirseniz de yazmayı ihmal etmeyin.
Bu dediklerim astımlılar, migrenliler, tansiyonlular velhasıl bugün derdi depreşen herkez için geçerli.
Aslında bereket bu tozlar ama elbette yararlanmasını bilene.Biz tozların ne boyutlarına geldik ama hala bu doğal kaynaktan haberi olmayanlar çok. Yetkilierin yorumları hiç olmazsa enteresan oluyor insanı güldürüyorlar durduk yerde ama ya bu işin akademisyenleri. Hem de anlışarı şanlıları talebe yetiştirenleri. Bırakın gelmesini giderek azaldığını söyleyenleri dahi var sonradan da ürünler ortada oluyor bozdur bozdur harca ama onların kabahati de yok ki. Öğrenmeyince ve de uyduya havaya bakmayınca ne bilsinler. Mesela bugünkü hava koşulları herhalde sis demişlerdir. Ya nem de yok ama sisten başka da ne olacak ki. Birde milyonlarca dolar harcanarak kurulan hava kalitesi izleme istasyonları var. Bu gibi durumlarda alarm seviyeleri o kadar aşılıyor ki bilmeyen panik yapıyor. Çünki bu seviyelerde amirin ilin valisine işyerlerini tatil et uyarısı göndermesi gerekiyor ama bu doğal kaynaktan haberleri olmayanlar ve de amirlerine yaranmak isteyenler alıyor sazı eline ve kendileri çalıyor.. söyleyince gerçekleri bana kızıyorlar ama bilsinler ki bu toz taşınımında da takipteler.. sakın ola ki masa başında değer üretmesinler yakalanırlar hem de kedi elleri ile, öyle ya toz Libyadan Rusyaya kadar uzanırken belirli illere girmesi yasaklanacak değil, ama bizde belli mi olur belkide yasakatır o illere tozun girmesi.. olmaması gereken neler oluyor bu günlerde bu da olmuş çok değil elbette

o mahiler ki derya icre deryayı bilmezler

Category(s): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.