Soğuk bir hafta…

Günaydın,

Uzun bir aradan sonra nihayet doğal detkoslanma günleri geldi.Ara sıra yazıyorum, hani yüksek lisansımı radyasyon kimyasında yapmamış olsam radikaller ile uğraşmadım diyeceğim ama epeyce bir süre de uğraştım. İnsan bedeninde serbest radikaller nasıl oluyor bilemem ama benim bildiğim radiklallerin kararlı olmadığı ve saniyenin milyonda biri kadar bir zaman sürecinde bir başka molekül ile reaksiyona girip yok olduğu. İşte bu nedenle yok efendim şunu alırsan, şunu içersen vs vs ile detokslanırsın lafı bence çok ticari bir laf. Ben şimdi size doğal detoklanma yöntemi önereyim çıkın deneyin bakın bakalım nasılda kendinizi iyi hissedeceksiniz.

Efendim bugünden başlayarak Trakya Marmara Kuzey Ege, akşama da tüm yurtta hava, poyraza dönmüş ve üzerimizde günlerden beri dönüp duran Sahranın bol tozlu ve de organik madde yüklü havasını temizlemiş olacak. Kutup havası gelecek anlayacağınız. İçerisinde bakteri ve mantarı en az sayıda olan bir hava. İşte bu havayı ciğerlerinize doldurun. Derin derin nefes alın, durmadan usanmadan bıkana kadar. Böylece kanınızdaki okzalat seviyesini en aza indireceksiniz, kendinizi daha dinç hissedeceksiniz, astımlar tansiyonlar kalbinizdeki pırpırlanmalar huysuz bacaklar romatizmalar ağrılar sızılar dinecek, her biri bakmışınız zamanla azalmış, yok olmuş. Evinizde pencereleri evde hava akımı yapacak şekilde açın, yani bir yerden giren hava diğer pencereden çıksın, dolapları çekmeceleri her yeri ve doldurun bu temiz havayı evinize. Perdelerinizi de çırpın az ki içerisinde biriken tozlar evdeki hava akımı ile çıksın gitsin.Her şey detokslansın!! böylece. Sizleri bilmem ama benim eşim Sahra tozu gelen günlerde evdeki buzdolabında üstü kapalı duran salçanın bile hemen küf yaptığını ama doğal detoks günlerinde böyle bir şey izlemediğini söyler.

Çıktınız bu tertemiz havada en az yarım saat dolaştınız ciğerlerinizi doldurdunuz ama baktınız ki bir yanınızdaki ağrı sızı tekleme hala devam ediyor, bilin ki sizin asıl sağlık sorununuz işte o. Sahradan gelen dış etken ortadan kalkınca sizin biyolojik nedenli asıl sağlık sorununuz ortaya çıkar, elbette eğer varsa. İşte bu dönem size asıl derdinizi ve de doktorunuzu seçme fırsatı tanımakta. Öyle çok düşünmeyin hemen kendinize bakın, neden daha dün sık sık öhö öhö yapan ciğeriniz bir anda kesiverdi öhö öhö yü acaba, nereden biliyorum bunun olduğunu her nerede ve her ne yapıyorsanız. Hocalığım var ama daha öyle hocalığım yok ama bildim değil mi? Şöyle derin bir nefes alın bakalım, çekin çekin bitirmeyin. Nasıl ciğerinizin kapasitesi sanki artmış değil mi? Halbuki daha dün, bu kadar derin nefes alamıyordunuz değil mi?

Detoks laflarına inanmak hoşunuza gidiyorsa haman bir uygulamaya katılın yiyin için bakın nasılda faydasını göreceksiniz, ama Sahradan toz gelince hernedense işe yaramaz o uygulamaların her biri.

Şimdi de gelelim tozsuz hava beklentilerine. Hava kutuplardan sarkan soğuk hava nedeni ile soğuyacak hem de hissedilir şekilde, bahar havası yerini yeniden kışa benzer bir havaya bırakacak.Bugece ve yarın orta ve doğu kesimler oldukça yoğun yağış alacak. Yükseklerde sulu kar ve kar şeklinde. Doğu Anadolu’da böyle bir sistem en az bir metre kar bırakır aman yağan kara da daha sonra da çığ tehlikesine dikkat. Bugün ve gece batıda poyraz etkili ancak yarın hava daha durağan olacak ve bu sefer de siz bizlerle olacak. Çarşamba belki ama özellikle de Perşembe gündüz ve gecesi soğuk geçecek. Yağışlı hava yurdun kuzey bölgelerinde ve de özellikle Perşembe gecesi yükseklerde sulu kar ve kar şeklinde olacak.Perşembe günü Ankara istanbul arasında Bolu Dağına dikkat edin derim. Cumadan itibaren yeniden havalar ısınma sürecine girecek. Hafta sonu ılıman geçmeye namzet yine bahar havalarına dönüş yapacağız. Seracıların, dondan etkilenecek işler yapanların da bu hafta özellikle bu gece ve çarşamba gecelesi biraz dikkatli olmaları gerekmekte, bahar geldi birşey olmaz rehaveti tüm emekleri bir gecede siler spürür aman dikkat.

Bol bereketli yağışlar alıyoruz bunu farkeden leylekler bu bereketli yağmurları içe içe bırakın zayıflamayı belkide kilo alarak geldiler bile. Hava cephesi bu yağmurları böyle kullanırken yer cephesi hala NADAS denen hikaye ile bir seneyi daha boşa harcadı. Nadasın bir faydası olsa idi ormanlarımız bir sene gelişir diğer sene gelişmezdi. Ama ANIZ yakarasanız işte o zaman NADAS şart çünki anız yakmak toprağın tüm bereketini katletmekle eşdeğer, bence anız yakana milli servete zarar vermekten dava açılmalı tarlasını nadasa bırakana da vergi kaçırmaktan dava açılmalı. Toz beketli yağmurlara neden olurken ekin şu tarlalarınızı, bir deneyin bakalım kim haklı kim haksız, unutun sizi fakirleştiren hurafeleri, inançları. Bir daha düşünün bakalım toprağın besin değeri kaybolsaydı Ormanlarımız nasıl gelişecekti acaba. Ha bizden habersiz her biri yer değiştiriyor veya yetkili kuruluş milyonlarca toz gübre atıyorsa o başka elbette.

Sağlıcakla kalın,

Cemal Saydam

acsaydam@gmail.com

Category(s): Haberler

One Response to Soğuk bir hafta…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.