16 Mayıs hafta sonu ve sonrası sağlık durumlarınız

Kötüsünüz değil mi?Atmosferde de zaten ne ararsanız var. Etrafta da bahane olacak kavak tozları da çok al sana bahane. Ama etrafa bakınca da benim tozlar her yerde, yani bir yeri göremiyorsunuz ya işte o görüşü engelleyen neden benim tozlarım. Aslında artık Meteorolojimiz de öğrendi bunları en azından toz gelecek diye uyarıyorlar. Bu da bir aşama. Gelecekte de tozların sağlığımız üzerinde ne kadar etkili olduğunu öğrenecekler ama biraz zaman alıyor. Doğaldır şaşırmıyorum çünkü daha bu işin akademisyenliğini yapan koca koca hocaların haberi yok ki onların yetiştirdiklerinin olsun. Şimdilik olmayacak olayları büyütüp volkan külleri ile sizleri korkutuyorlar ama bir gün elbette öğrenecekler toz sağlık işini o zaman da zaten biz biliyorduk edaları ile benden çok tozcu sağlıkçı olacaklardır hiç şaşmayın.
Gelelim bu güne. Dışarıda zaten bir yer görünmüyor. Sahra tozları her yeri kaplamış vaziyette. Sizlerin hali de “duman”. Eşim geceleri poyrazmatikli odada yatmasına rağmen yine de dışarıda hemen aksırmaya başlıyor, gözler yaşlı. Etrafta astım krizleri, solunum yolu rahatsızlıkları tansiyon, romatizma, huysuz bacak rahatsızlıkları belkide preeklampsi ( bu da yok artık dedirtecek son uğraşı alanım olmaya namzet) her şey almış başını gidiyor. Ama geçecek merak etmeyin tüm bu dertlerden bir şekilde muzdarip olanlar hatta olmayanlar veya olmadığını zannedenler çok değil yarından itibaren bir anda iyileşecekler. Elbette ki neden alınan haplarda, antibiyotiklerde veya başka başka nedenlerde aranacak ama siz bilin ki neden benim tozlar. Şimdilik yapacak birşey yok ama buradan yaptığım çağrılar olumlu sonuçlar vermeye başladı ve umarım yakında Sahra tozlarının etkilerini günlük hayatta görmeye başlayacağız..Şimdilik bol su için kandaki oksalat seviyenizi düşürmenin yegane yolu bu.
Neyse efendim sıkın dişinizi bu akşama kalmadan batıda başlayacak olan batılı rüzgarlar tüm dertlerinizi alıp götürecek. İç kesimler doğu o kadar şanslı değil yarını beklemek durumundalar ama oralarda da 17 Mayıs haftası rahatlama haftası olacak.
Bugün dışarıda otururken bile buluta gökyüzüne bakamamanızın nedeni, hatta bulutları her zamankinden dahada fazla parlak görmenizin nedeni ise bulut içerisindeki biyolojik faaliyetler sonucu oluşan canlıların kabuklarının güneş ışığını yansıtması. Ama buralara fazla girmeyeyim daha tozun geldiğini yeni yeni kabullenen koca koca hocalar bunları daha hazmedecek yerde değiller. Bu kadarı onlara fazla gelir ama siz bilin ki bugün gözlerini rahatsız eden olayın nedeni bulut içerisindeki hayatın kendisi.

Bugün aşırı yorucu işler yapmayın, kapalı yerlerde vakit geçirin, pencereleri açmayın yarın da perdeler ile oynamayın bu tozlar oraya yerleştiler bile. Yarın ve daha sonraki günlerde ilk yağışta da dikkatli olun arabanız kayar. Pilotlarımız da sert insinler yoksa pist kısa kalır, benden demesi.

Tüm bu konular için her türlü yorumunuzu da bana yazabilirsiniz,iyisi de kötüsü de ileriye yönelik araştırmalarımıza yön verebiliyor

acsaydam@gmail.com

Category(s): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.