16 Haziran ve sonrası

Bol yağışlı bir dönem geçiriyoruz ama hiç şikayet etmeyin derim, yağsın doyasıya. Ankara’ya su sağlayan barajın yanından geçerken  geçmişe yönelik hiç su izi görmedim. Bunun tercümesi barajın hiç olmadığı kadar doluluk oranını yakaladığı şeklinde yorumlanır. Dahada su gelecek, daha kar suyu yolda ve de yağmur da yolda. Aman yağsın ormanlar ağaçlar hayvanlar kana kana doysunlar suya. Öyle bir nimet ki bu bolluğunda yaşadığımız için anlamıyoruz ama bize kafa tutan bazı ülkelerde bunun damlası bile yok, yakın gelecekte de olacağı da yok. Birgün gelecek petrol de bitecek ama ya SU.

Hele de gökten inen su. Vallahi billahi su da değil, bonfile. Diyorum belki de zannediyorsunuz ki hoca bir benzetme yapıyor. Yok vallahi billahi benzetme falan değil hakiki bonfile. Bedava, tek farkı bu ama kıymetini bilene. Amino asit yağıyor. Ne bunlar derseniz açın okuyun neden her gün yemek yemek zorunda olduğunuzu, vücudun sentezleyemediği ve dışarıdan almaya makum olduğu ve proteinlerin temel taşı amino asitleri. İşte bunlar yağıyor. Hiçte şikayet edilecek bir konu olmasa gerek. Bilim dünyasının da Atlantiğin öte yanının da bu yanının da daha bundan haberi yok, ama sizin var işte kıymetini bilin illa onlardan için damgasının vurulmasını beklemeyin.

Neyse efendim hafta sonuna kadar bonfile pek yok.

Bu hafta Basra’dan gelen buhar hamamı kıvamındaki hava hafta başında ortalığı biraz boş bulmuş olacak ki yurtta biraz sıcaktan şikayetlere neden oldu. Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolunun güneyini malesef bu hamam havasına teslim ediyoruz. Kuzeyden gelen serince bir hava akımı ise  Orta ve Doğu Karadenizin iç kesimleri ve Doğu Anadolunun orta ve kuzeyinde etkili olacak ve bu nedenle de buralarda  bol bereketli yağışlar bekliyoruz.  Bu yağışlı hava hafanın geri kalan kesiminde de mutat olan yerlere yani Orta ve Doğu Karadenize yerleşecek.  Cumartesi günü de iyice doğuya çekilecek. Çekilecek çekilmesine de bu boşluk malesef yine Sahra kaynaklı hava akımı ile doldurulacak ve Ctsi Pazar hatta Pazartesi gününün ilk yarısında dahi özellikle batıda  hava sıcaklığını lodosla birlikte 35 derecelere (gölgede) çıkaracak. Hissedilen sıcaklıklar ise derece yerine hamam, sauna olarak ifade edilebilir. Bir anda bu kadar sıcak fazla olur bu nedenle sıcaktan etkilenenlerin henüz daha serin olan evlerde kalmasında yarar var.

Pazartesinden itibaren Kuzey Kutbundan koparak Avrupayı baştan başa kateden poyraz rüzgarlarının Akdenize ulaşması ile birlikte oluşacak devasa bir alçak basınç sisteminin etkisinde kalacağız. Bu sistem etap etap doğuya kayacak ve tüm yurtta hava sıcaklıklarını 22 Hazirandan itibaren mevsim normallerinin 5-6 derece altına çekecek. Elbette yağışı da beraberinde getirecek ama bol bol da bonfileli olacak bu yağışlar.

Lütfen bir deneyin, çıkın ailecek dolaşın ve doyasıya ıslanın, sırılsıklam olun. Hemen bir kap koyun bahçenize ve birazda çamurlu gibi olan suyu alın toplayın bir kaba, dışarı çıkamayan çıkartmaya kıyamadığınız yaşlılarınızına hastalarınızın ellerine kollarına yüzüne sürün. Kurudukça daha da sürün ama hemen kaynatmadan süzmeden etmeden ve de bekletmeden.Ben olsam içiririm de ama belki kıyamazsınız. Hele evdeki kuşunuzun banyo suyuna akvaryumunuza dökün bu suyu ve geçin seyredin onların davranışlarını. Suyu sevmeyen muhabbet kuşunuzun banyo yapışını doya doya seyredin, evcil hayvanınızın su kabına hem bu suyu hem de sevdiği tertemiz suyu koyun. Sonra gelin bakın hangisi içilmiş?

Not: Mevsim evlenme düğün mevsimi ve de doğal olarak dış mekanlar tercih ediliyor ama akşama doğru oluşan sağnaklar da ailelerde kaosa neden oluyor. “b” planı varsa iyi ama her zaman koşullarınız  planlarınız YÖK’ünkü kadar(a-z) geniş olmayabilir
En güvenilir kaynak malesef yine komşumuzda.
http://forecast.uoa.gr/gmap/
 
Buraya girin Atina üzerindeki balonu istenilen yere çekin. Google haritasını (yasaklanmamış ise) büyütün ve düğün yerinizin üzerinde çaprazı kalacak şekilde bırakın. Aşağıdaki grafiklerden düğün saatiniz süresince hava koşullarını (Rüzgar hız ve yönü,hava sıcaklığını, yağış durumunu) öğrenin. Zorlanırsanız bana yazın, hiç ayıp olmaz koşullar elverdiğince cevap vermeye çalışırım.
acsaydam@gmail.com

Category(s): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.