6-11 TEMMUZ BEKLENTİLERİ

Yaz geldi gelmesine elbette özellikle de Doğu Anadolu’ya. Hepimiz bu yazı batıda beklerken birden doğuya geliverdi işte.Basra Alçak basıncı olarak adlandırılan sıcak hava kütlesi Irak üzerinden yurdumuza girince orada sanki bir kambur oluşturuyor. Bu sıcak hava kuzeyden gelen hava akımlarını Karadeniz Marmara Ege üzerinden Akdenize ve hatta hızını alamayıp ta Afrikaya kadar yönlendiriyor. İşte bu nedenle doğu bölgelerimizde yaz yaşanırken batıda hala geceler serin. Şimdilik gündüzler oldukça sıcak sayılabilecek seviyelerde ama yarın öbürgün o da birazdan da öte serinleyecek.8 ve 9 Temmuz günlerinde sertleşecek olan poyraz batıda hava sıcaklıklarını hissedilir şekilde aşağılara çekecek.Serince olan bu hava akımı nedeni ile o sıcak kambur bile kendini geldiği yere doğru çekmek mecburiyetinde kalacak.Özellikle geceleri sert escek olan poyraz yurda hakim olacak.

Özetle bu hafta içi ve sonu da özellikle geceleri serinceden de biraz aşağılarda sıcaklıklarda günler getirecek. Yağışlar da malesef orada burada ama yine de yok değil. Nerede derseniz yurdun daha kuzeyinde daha kuvvetle muhtemel ama malesef yok ta değil işte. Bereketli mi derseniz elbette her yağış su ve bereket ama tozlu değil bu yağışlar. Bunların oluşumuna neden olan faktörler denizlerde oluşan alg patlamaları sonucunda oluşan sülfatlar. Neyse tozun yağışa neden olduğunu anlamakta zorlananlar bunu zaten hiç anlayamaz, biraz bildiklerden öte bir durum siz bilin benim için yeter.
Önemli olan bu son birkaç haftadan bu yana sağlık koşullarınızdaki güzel haberler olsa gerek. Bence kendinizi bomba gibi hissediyor olmalısınız, bu laf ta artık mecazi mecradan çıktı başka anlamlara gelir oldu ama benim kastım sağlıklı olmanız. Bu havalar bir yandan da sizler için test olmakta. Mesela bugünlerde eğer sağlık sorununuz varsa herhangi bir yerinizde ağrı sızı varsa işte bilin ki o sizin asıl sorununuz. O sorunun üzerine gidin ve onun tedavisini gerçekleştirin. Benim tozlar gelince konan teşhişler belki doğru ama o dertler zaten geçici asıl derdinizin çaresi değil.

Uzun dönemli beklentiler Temmuz ortasından sonra sıcaklık cephesinin normal seviyelere yükseleceği ama yağışların da yine eksik olmayacağı şeklinde. Mesela İstanbul’da 16-18 Temmuzda yine bir yağış beklentisi var, hep te hafta sonlarını buluyor. Ama bular çok uzu vadeli tahminler sadece iyi niyetle bakılabilir beklentiler.

Sağlıcakla kalın,

Cemal Saydam,

Not: Bu kadar yağmura bakınca 2011-12 balıkçılık sezonunun bereketli olacağını söyleyebilirim. Tam “hoca” işi oldu ama bu kadar uzun vadeli tahminler bile yapılabiliyor bazen, yanlış yazmadım 2011-2012 hamsi sezonu mesela bol av verecektir.

Category(s): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.