Ne oldu aşırı yağışa!!!

“Meteorolojiden yapılan uyarıda İstanbul`da gece 23.00`ten itibaren 24 saatte metrekareye 160 kilogramın üzerinde yağış düşmesinin beklendiği belirtildi”

Ne oldu dersiniz? Mesela Balmumcuya düşen yağış miktarı 8.9 kg İstinye’ye düşen yağış ise metrekarede 18,2 kg.

Bu kadar kısa süreli uyarıda böyle bir yanılgı…

Hadi diyelim sizler bu meteoroloji alanı ile sadece sonuç fazında ilgileniyorsunuz ama ya “yetkililer”. Onca teknoloji, onca destek onca insan ve sonuç…24 saatte 160 kg demek gelişmiş ülkelerin bile altından zor kalkacağı bir yük demek bizim gibi saatte birkaç kilogram ile iflas eden altyapı için ise tam anlamı ile bir felaket demekti.

Bu işlerle biraz uğraşan bizler için ise beklenen havayı görünce “Haydaaa” dedirtecek kadar uçuk kaçık bir tahmindi ve ne acıdır ki bizler haklı çıktık.

Gördüğünüz gibi kurumların web sayfalarının boyanması kınanması ona buna yaranma sayfası olmak ile birşey olmuyor. Biz iyiyiz en doğru tahmin bizde demekle de birşey olmuyor hele de böyle kısa zaman sürecinde böyle büyük bir yanılgı… Meteoroloji bilimi ile uğraşan akademik kuruluşumuzda bir uygulamali ders olarak incelenmeli, nedenleri bulunmalı. Umarız bir ders çıkarılır bu yanılgıdan…

Sizde yazın sorun lütfen.. neden bu kadar kısa süreli bir beklentide bu kadar  yanıldınız diye sorun..sorun ki bir daha öyle ortalığı boşuna karıştırmasınlar..

Category(s): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.