Temmuzu ortalarken

Eh tam da yazın ortası. Artık bu zamanda da sıcak olmaz ise ne zamanolacak değil mi. Bugün(13 Temmuz Salı) yarın her yer hamam. 35 derecelere  dayanan  sıcaklıklar kuzeyde bile izlenecek. Güney güneydoğunun halini ise  tahmin dahi edemiyorum. 15 sene Mersin’de yaşamış bir kişi olarak oradakilerin neler çektiğini anımsıyabiliyorum. Tanrı yardımcıları olsun, çocuğu olanlar da ellerinden “Desitin” adlı kremi hiç düşürmesinler. Ben onu çocuklar için popomun kremi olarak adlandırırıdım ve çocuklarda popo pişiklerine karşı olabilecek en ideal krem sıvama aracıdır. Aslında her yaş için geçerlidir, ihtiyacınız olursa sakın ola ki unutmamanız gereken bir yardımcı araç.”DESİTİN”.

Neyse efendim gelelim haftanın beklentilerine. Dayanın bugün ve yarın hamamdayız ama perşembeden itibaren normallere geri döneceğiz ve gündüz sıcaklıkları yeniden 30 sınırına gerileyecek. Bu hafta dış mekanlarda işi olanlar için nihayet enfes bir hafta sizleri bekliyor. Yine de perşembe cuma göller bölgesi ve batı Akdeniz iç kesimlerinde ani etkili sağnaklar bekliyorz ama geçici ve yerel olaylar bunlar.

Asıl uyarı bu hafta sonu Batı Karadeniz’de denize girecekler için. Poyraz sert esecek hava da sıcak tam deniz havası ama tam da RİP AKINTISI havası. Aman dikkat cankurtaranı olamayn terden deniz sakın girmeyin. Uyarı olursa çocuğunuzu sahilde bile yanlız bırakmayın. Kapılırsanız sonuç kesin ölüm, kurulan olmadı bu ani sert akıntıdan. Nasıl anlarız derseniz en basit anlamı ile dalgalı denize girmeyin derim. Eğer dalgalar düzenli gelirken bir yerde dalga yoksa bilin ki orada az veya çok kuvvetli RİP AKINTISI var. Dalgalarla kıyıda yükselen su seviyesinin  aniden geri dönmesi olayı. Çok ani, çok hızlı ve etkili.  Kapıldınızmı kurtuluşu yok, ben iyi yüzerim ederim hepsi hikaye.  Bunu yer seviyesinde görmek neredeyse imkansız ama biraz yüksekteki cankurtaranlar mutlaka görür çünkü bu olayı tanır ve bilirler. Ola ki uyardılar sakın ola ki çocuğunuzu kıyıda bile denize sokmayın kum ayağının altında erir gider ve akıntıya kapılıverir.

Keyifli bir hafta sonu geçirmeniz dileği ile, DESİTİN ve RİP AKINTISI aklınızdan çıkarmayın.

Category(s): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.