EYLÜL ve SERİN HAVA(kuzey batıda)

Ağustosu da tamamladık ve güneş ışınları  artık daha eğimli gelmeye başladı.Güney yarıküre kıştan ayrılırken   bizler de sonbahara el sallar olduk. Bu gece kuzey batıda nihayet bulutlar ile buluşacağız.
Bugün  (salı) batıda  bir yerlerdeyseniz havanın değiştitğini farkediyorsunuzdur.  Lodos esiyor sahillerde ama bunalmıyoruz.

Merkezi şimdililk Balkanlarda  olan alçak  basıncın serin ancak bize güneyden gelen  rüzgarlarını alıyoruz. Bugün ve bu gece batıda  hava  her saat değişmeye müsait.  Bunun nedeni de alçak  basıncın hareketi  ile ilgili elbette..Bu gece de balıkçılar sefere çıkacak  ama onları  da biraz sert hava karşılayacak. 1 Eylül denilince balık  yasağı  kalkar.  Belki  size normal  gelir ama  bizim  gibi  üçtarafı  birbirine  benzemeyen  ve yerküredeki  en birbirine  benzemez deniz koşullarını ve canlılarına sahip bir ülkede aynı anda  her yerde yasağın  kalkması sadece bir komedidir.

İşte  bakın havaya  Marmara’da fırtına dalga  beklerken Akdeniz  daha 30 derece.  Balığın biri daha larva yumurta  döneminde diğeri daha gelişmiş.Aynı uygulama denizcilerin kıyafetlerinde de vardır. Sivildeki uygulamanın bir benzeri de askerikanatta var. Ankara der ki kışlıkkıyafete geç. Amasradaki subay  memnun mesut siyahlara  bürünür ama İskenderundaki terler döker.  Balıkçılarımız da sağolsunlar çıkarlar katliam yaparlar sonra da denizler kirlendi balık yok derler.  Karadan örnek vereyim basitleşsin durum.

Siz yeni doğan kuzuları keser yerseniz daha sonra da koyun kalmadı devlet buna çare bulsundiyemezsiniz.

Denizde de olan aynen bu.

Lütfen tadı başka ama çinekop alırken bir kezdaha düşünün,kuzu yiyorsunuz sonradan da koyun kalmadı demeye hakkınız hiç olmayacak.

Orkinosta böyleydi. Bizim balıkçılarımız malesef katliam yapıyordu. Ama uluslararası örgütler devreye  girdi ve ülkemize   kota tanıdı. Bilmemkaç tane tutarsınız dediler. Fazla tutarsan  ihraç  edemezsin gelecek  seneki kotandan düşeriz  ve kuzu  kuzu artık  orkinos tutamıyoruz.. İlla malesef  sopa dışarıdan gelmeden şu çinekop işini halletmezsek işin sonu et fiyatına dönecek, bilesiniz.

Neyse   gelelim havaya;

Bugün ve gece önce lodos sonra  her bir yönden bulutlar veee en sonunda fırtına rüzgar YAĞMURR ve daha sonra poyraz.

Ve en güzel haber de sırtınıza alacağınız kalınca bir kazak, eh nereden bakarsanız bakın en az 15-16derecelik  sıcaklık azalması yolda
İstanbulda  bugün 27-28 olan sıcaklık yarın 18 olursa iyidir. Sonraki günlerde 20 li derecelere ancak ulaşan sıcaklıklar bayrama doğru 20-22derecelerde dengelenecek. Ankara  daha şanslı serin hava sadece kuzey ve  batıda etkili.

Oranızı buranızı tutturmamak için o kalınca giysiyi yanınıza almayı sakın unutmayın.

Çarşamba  Perşembe  batı böyle bir  serin  havanın etkisinde kalacak ve bu hava hızla orta ve doğu karadenize doğru yönlenecek.

Batıda hava sıcaklıkları daha sonra dengelenecek ve mevsim normallerine dönecek.

Artık yakın ufukta öyle hamamvari günler yok.

Bayram havası için tahminler yine İstanbul ve Batı Karadenizde  yağışlı ve ancak 20 derecelerde günler vaad eder durumda. Tatil için hedef  yine güney veya güney Ege.bayram için yurdun kuzeyinde ve kuzey batısında(Istanbuldahil) beklenen sıcaklıklar  mevsim normallerinin altında ve de yağış kuvvetle muhtemel, orta ve güneyde ise mevsim normallerinde veya üzerinde

Sağlıcakla  kalın

Cemal  Saydam

Category(s): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.