GÜNCEL KONULARA BAKIŞ

MİKROPLU ETLER, TAVUKLAR

Günlerdir de bu haber gündemde. Ette tavukta her şeyde her yerde mikrop var(mış). Doğrudur analizler öyle söylüyor ise vardır ama bana göre nedeni nedir yazayım.

Şimdi bizde yetkili kurum ve kuruluşlara alınan kişileri giderek daha çok “badem bıyıklarına” bakılarak alınıyor ya işte neden de burada başlıyor malesef. Ne alakası var dedirtiyor insana ama var malesef.  Malesef hala genelde ve bu kesim malesef tuvalette  kullanılması gereken tuvalet kağıdı yerine su ile ve de el ile temizlenme yöntemini kullanıyor. Elbette daha sonra ellerini bol sabunla yıkıyorlardır kendilerine göre ellerini tertemiz yapıyorlardır ama işte ne yaparsan yap. Mikrop cephesi bu sabunla yıkama işlemini pek anlamıyor ve problem de buradan başlıyor. Alınan örnekten giyilen eldivenden  kullanılan yönteme kadar her yere tırnakta eldeki bir çatlakta kalan yerlerde biriken mikroplar bulaşıyor ve sonuçlara da bunlar yansıyor. Bunlar öyle yıka gitsin cinsinden mikroplar değil hakiki nano boyutta canlılar.

Olur mu demeyin  ama inanın ki bunlar oluyor. Yoksa o kadar et tavuk mikroplu olsa hastanelerin barsak enfeksiyonları ile dolup taşması gerekirdi. Bölge bölge salgın hastalık gibi etkiler görülürdü. Hani varmı öyle bir hadise etrafta. Yok. Kaldı ki bizim etlerimiz malesef daha kesimde hatta daha öncesinden bile mikrobik kirli. Canım olurmu demeyin gidin bir mezbahanın önünden geçin yeter. İçine girin demedim önünden geçin yeter. Bu konularda katetmemeiz gereken daha çok ama pek çok yol var. Bu dönemde ne mi yapılır. Sakın ola ki çiğ köfte yemeyin derim, bu bizim memlekette bile bile intihar etmektir.Olur a gelirse ithal eti bence tüketin ama bakın AB kaynaklı olsun. Emin olun ki oradan gelen etler hijyenik olarak tertemiz olmak zorunda.

Savarona’yı müze yapalım.

Aman sakın ola ki o kıymetli tekneyi devlete vermeyin. Yine yakarız. İnsanlar Savarona’nın uzun seneler Deniz Kuvvetlerinin emrinde okul gemisi olarak kullanıldığını ama sonunda tamamen yanıp kül olduğunu unutuyor. Devletçilik anlayışı ile yine de olacak o olur. Aman bırakın özelde kalsın, emin olun daha hayırlı olur. Son olaylar hemen milli hislerimizi kabartıyor ama yakın geçmişi de hemen unutuyoruz.  Müze olsun gezelim dolaşalım sonunda yakalım. Devletin işletipte başarılı olduğu bir tek örnek gösterin hemen susayım. Deniz Nakliyatımız vardı kaldı mı? İyi ki de kalmadı, devletçilikle sadece batılıyor malesef.

Deniz Feneri Davası

Hakkında yayın yasağı olan bir dava vardı galiba, yayın yasağı nasılda unutturuyor olayları. Neydi hakikaten bu mesele?

Havalar da serinliyor mu ne?

Category(s): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.