18 19 Aralık ve sonrası

Herkesin kış beklentilerini karşılamak elbette zor ama yurt genelinde kışı kar ile özdeşleştirenler için gayet verimli bir haftayı geride bıraktık. Hafta sonuna kadar Trakya’dan yurda girmek isteyen soğuk hava ile yurdun diğer yerlerini etkisi altına alan Sahra’nın ılıman havasının özellikle Trakya Marmara üzerinde itişip kakışmasını izleyeceğiz. Bugün(16 Aralık) kuzeydeki soğuk hava Trakya ve Marmara’da etkinliğini sürdürecek. Diğer yerlerde lodos ve kıble rüzgarları ılıman havayı ve etkili yağışları yüklenip gelecek. Cuma günü ılıman hava neredeyse tüm yurdu etkisi altına almış olacak. Lodos ve kıble rüzgarları dahada sertleşecek, karlar zamanla tamamen eriyip gidecek.Sahra tamamdır artık bu iş rehavetine kapılınca, serin hava 18 Aralık Cumartesi günü Trakya Marmara ve Ege’den yeni bir atağa geçecek ve yüksek yerlere yağış yine kar şeklinde düşecek. 20 Aralık pazar günü ise Sahra bu işi bitirmeli artık şu soğuk havanın ani ataklarından bıktım hesabı ile ani bir atağa geçecek ve etkili lodosu ile birlikte Ege’den yurda girecek ve soğuk havayı silip süpürecek. Soğuk hava ile uğraşmak Sahranın canına tak etmiş olmalı ki lodosu dahada sertleştirerek özellikle Ege ve Batı Akdeniz’de esip gürlemeye devam edecek ve 22 Aralık Çarşamba gününe kadar tüm yurtta sıcaklıkları çift haneli rakamların ilk basmaklarına kadar taşıyacak. Mesela hava sıcaklıkları Ankara’da 10,  İstanbul’da 15 Antalya’da ise 18 derecelere ulaşacak. Ve elbette bol da toz gelecek, bu da yine sağlık sorunları demek olacak.
Toz ile bulutun aşklarının hikayesini de isterseniz artık “Havadan Tozdan” kitabımda daoyasıya okuyabilir doğanın bilmediğimiz öylesine kabullendiğimiz yanlarında nelerin gizli olduğunu anlayabilir ve onunla dahada barışık yaşamanın yollarını da bulabilirsiniz.
 
Tanıdığınız meteoroloji uzmanları varsa özellikle onların bu kitabı mutlaka ama mutlaka okumalarını ve bizleri havadan haberdar ederken neleri de söylemeleri gerektiğini öğrenmelerini sağlayın ki tozla bulutun aşklarını geniş toplum kesimlerine aktaralım.
 
Sağlıcakla kalın.
Saygılarımla
Cemal Saydam
acsaydam@gmail.com

Category(s): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.