7-11 Haftası UYARILARI!!!!

Of of offf. Ne demek istediğim apaçık ortada zannederim. Her yerde bir kriz masası, Marmara Trakya ve özellikle Ege poyrazdan, iç bölgeler kardan, güney sahilleri lodos ve yağıştan orta  ve doğu kardan, güneydoğu yağmurdan ve bunlar geçince de Akdeniz bölgesi dahil her yer dondan nasibini alacak. Bu hafta sonu pazar günü havaya bakınca diyeceksiniz ki hoca yanıldı havaya bak mis gibi bahar geldi hoca kara kıştan bahseder, bizim yetkili kurumlara benzedi galiba derken akşam olacak ve olaylar kuzey sahillerden başlayarak kapımızı çalacak. Zaten lodos bu kapı çalmanın üvertürü idi işte o nedenle pazar günü ılımandı ve de tozlu elbette. 7 Mart gününün ilk saatleri kuzeyden başlayarak soğuk yağmur rüzgar ne ararsanız o olacak. Ama bizi asıl etkileyecek sistem hala bize ulaşmadı bu sistemin etkilerini 8 Mart sabahı Ege’de vallahi hızını yazmaya dahi çekindiğim poyraz ile birlikte kapımızı çalacak ki ne çalma. 8 mart günü ve de gecesinde Ege poyraz ve gündoğusu fırtınasından çok etkilenecek, epeyce ağaç sökülecek, dam uçacak, cami minaresi devrilecek. 9 Mart sabahı 1000 mbar seviyesindeki o “alçak” basınç iç Ege de olacak ve bu nedenle Trakya Marmara ve Kuzey Ege önce poyraz ile hallaç pamuğu gibi atılacak çünkü rüzgarın hızının İstanbulda rahatlıkla 50-60 belki daha fazlaya Ege de ise 60-70 ve daha da yukarısına hele Ege açıklarında vallahi elim varmıyor 100 km hıza ulaşması dahi beklenmekte. Neyseki bunlar bizi o kadar etkilemiyor ama ya komuşu… Neyse efendim o “alçak ” basıncın biraz iç ve güneye kayması ile kuzeye önce kısa süreli yağmur sonra sulu kar ve akşama da kar ki ne kar. Güney kesimler başta olmak üzere  alçak basıncın yaklaşması sürecinde yurdun her yerinde güneybatıdan esen bol tozlu rüzgarlar ile birlikte çok aşırı olmak üzere etkili ve de sürekli gökgürültülü yağmur beklenmekte. Aman özellikle güneydeki barajlarımız dolu ise şimdiden yer açmakta fayda var ama hiçbir yetkili de korkudan bunu yapmayacağı için son anda yağmurun da getirdiği sular lodosun kabarttığı deniz alçak basıncın su seviyesini dahada yükselltiği deniz suyu birleşip etrafı basınca yetkililer barajın kapakları açar ve sonuç yine memleketim manzaraları. 7 Mart’tan itibaren hele de geceleri yola çıkmayın, eğer mutlaka çaresizlikten mecburiyetten yola çıkarsanız emin olun ki yolda kalırsınız ve de birkaç gün süre ile kurtarılmayı beklersiniz. 8-9 Mart özellikle batıda yoğun olmak kaydı ile yüksek yerlerde her yerde kar beklenmekte. Bu kar yüksek yerlerde metre ve daha fazlasına ulaşır aman şakaya gelmez. Ankarada bile bu birkaç günde 20-30 cm kar yağarsa şaşmayın. Kar yine neyse iyi ama ya  güneyde kova kova yağması beklenen yağmur. Kova da demeyeyim bidondan boşalırcasına ani ve de çok etkili. Şakası yok  bağıra bağıra geliyorum diyor.

Uzun lafın kısası. Haftaya dış mekanlarda olmamaya hele hele seyahat etmemeye gayret edin. Özel araç kesinlikle kullanılmamalı, eğer mecbursanız uçak, tren ve en son alternatif otobüslerimiz. İlla kendi aracınızla gidecekseniz de yanınıza bol bol bisküvi alın, uzun bekleme sürecinizde hiç olmazsa yanınızda gıdanız olur. Suya gerek yok etrafta bol bol olacak zaten.

Kriz masacılara da duyurulur, haftaya bol bol iş var. Bizim yetkililer nasılsa uyaracaklar yarın fırtına sel ne ararsan var diyecekler demesine elbette ama o kadar kısa sürede ne yaparsınız bilemem. Aman siz beni dinleyin yine şimdiden tedbir alın, özellikle seracılar, tarımsal işletmeler, hayvancılıkla uğraşanlar, suyun akacağı kanalları şimdiden ve de her gün sürekli temizleyin, bir su şişesinden ne olur demeyin  kapağı da kapalı bir 1.5 litrelik su şişesi sel oluşması için yeterden öte malzeme. Her yer ama özellikle Ege ve Akdeniz sahil kesimi belediyeleri, aman bu havaya bakıp önerilerimi kulak ardı etmeyin, şimdiden tedbir alıp suyun akacağı kanalları temizlemez ve de özellikle barajların doluluk oranlarını kontrol etmez yetkililer ile koordineli çalışmazsanız haftaya çok ama çok üzülürsünüz. Haftayı en az zararla kapatmamız dileği ile.

Cemal Saydam

acsaydam@gmail.com

Category(s): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.