Nisan’a merhaba derken

Japonya gibi bir dev’in başına gelen nükleer kaza ve sonrasında yaşananlar benim gibi nükleer enerji taraftarı olan birini dahi ürkütmedi desem yalan olur. O dev teknoloji dahi deprem sonrası meydana gelen Tsunami’ye teslim oldu. Allahtan insanlar orada neyin ne olduğunu gayet iyi biliyorlar. Elbette nükleer teknolojinin tehlikesi Aygaz tüpüne benzemez ama ne İmam Hatipte okuyan ne de futbolla uğraşan birinin de bunun tehlikelerinin farkında olmasını tehlikenin boyutlarının küresel anlamda ve milyonlarca yıl sürebileceğini anlaması beklenemez, beklenmemeli. Bazen talebelerime şöyle derim Bizim ülkemizde her şeyin üstadı olmak için gerekli olan şey “Belediye Başkanı” olmaktır. Konuş konuşabildiğine, yetkili sensin. Bizde yakında temeli de atılacak olan nükleer santralle ilgili tek umudum yap işlet ama sonra sakın devretmesinler  temeline dayanan bir uygulama olmalı. Rus teknolojisini hep küçümseriz ama onlar da nükleer teknolojide bir dev bunu da unutmamalı. Ama ya bize geçer de biz işletirsek, işte o zaman yandık. En basit misali Hava Kalite İzleme İstasyonlarımız. Onca milyon dolara istasyonlar kurulur kalibre edilir sürekli bakım yapılır ki şehirlerimizdeki hava kalitesini somut şeklide ölçelim diye. Ama gel gelelim ne yapsan boş. Verilerin toplandığı yerde birkaç kendini bilmez sözde iyilik yaparlar ve yüksek buldukları verileri hayali değerler ile değiştirirler. Mazallah bir yerde bunlar radayasyon ölçseler o günkü siyasi havaya göre size istedikleri seviyede radyasyon bile çıkartırlar, durum acı ama gerçekler böyle işte.

Son günlerde moda radyasyon geldi mi gelmedi mi haberleri? Bu işlerin tek kaynağı eğer kullanmayı biliyorsanız NOAA ARL sitesi. http://ready.arl.noaa.gov/HYSPLIT.php . Bu modeli çeşitli seviyelerde çalıştırırsanız Japonya üzerinden geçen hava akımlarının nereye ne kadar zamanda ulaştığını görür şaşarsınız.  Ben olsam bu sıralarda pek uçaklarla uzun mesafeli seyahatler yapmaz  kuzey yerküreyi dolaşmazdım diyeyim özetin özeti olsun gitsin.

Gegelim Nisanın ilk hafta sonuna. Libya karışık etraf toz duman ya işte bu nedenle değil ama Sahranın bağrından gelen hava akımları nedeni ile yerden kalkan tozlar bugün Girit Libya arasında bir  alçak başınç merkezi oluşturuyor. Tozlar bol güneş enerjisi de yeterli olunca bulutlar da neşeleniyor. O kışın gördüğümüz şekilsiz gri bulutların yerini pamuk pamuk beyaz bulutlar alıyor. Pilotlar ve de elbette uçaklar pek değil hiç sevmez o bulutları ama o bulutların içerisinde hayat oluşuyor ve bize yağmurla amino asitleri indiriyorlar. İşte bu nedele bugün de dahil olmak üzere yurdun özellikle batı kesiminde hava çok kararsız olacak ve yer yer bol bol “bereketli” yağışlar alacağız. Tabiat canlanacak, ağaçlar yapraklarını açacak, çiçekler ağaçların her yanını saracak, yeşil daha da yeşil olacak. Bu durum gelecek haftanın ilk iki günüğ de dahil olmak üzere devam edecek ve de sıcaklıklar biraz azlacak.

Orada burada söyle olacak demek neredeyse imkansız ama yerel kuvvetli yağışların olacağı da kesin. Yurdun batısında uçacaksanız türbülans sizi epeyce etkileyecek burası da kesin.

Sağlıcakla kalın,

Cemal Saydam

Category(s): Haberler

4 Responses to Nisan’a merhaba derken

2 Responses in other blogs/articles

  1. tiêm filler mũi

    Nisan’a merhaba derken | Havadan Tozdan

  2. k

    Nisan’a merhaba derken | Havadan Tozdan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.