60 ikindiler

İşte işin özeti buydu. Her bahar ortalama 40 gün süren ikindi yağışları bu sene 60 gün sürdü, yani ortalama  öyle diyelim olsun bitsin bu iş.  Bir faninin yaşam sürecinde iklimsel değişimi görebilmesi imkansızdan da öte bir olgu. Bunu lafla anlatmam da neredeyse yine imkansız onun için bilime yaklaşır bir anlatım tarzına girelim. Buzul örneklerinden alıntılar yapayım. İşte en hassas verileri ile geçmiş 800.000 sene içerisinde yaşanan sıcaklık değişimi.

Kutuplardaki sıcaklığı günümüzde 0 olarak  düşünürsek geçmişte bundan çok  daha sıcak ve çok çok daha soğuk dönemleri yaşadığımızı görebiliriz. Günümüzde yaşadığımız dönemi de artık siz bir yere yerleştirin. Benim dikkatinize sunacağım nokta  mesela bundan 243 000 sene önce yaşanan bir dönem. Sıcaklıkların birden azalmaya başladığı bir dönem.Öyle ya grafikte bir anda hızlı bir değişim söz konusu ve ben de şimdi o dönem daha yakından bakacağım.

İşte durum bu. Bundan 240 ila 245 bin sene önce yerküre ani bir sıcaklık değişimi yaşamış. Sıcaklıklar artmış artmış sonra birden azalmış ve küresel soğuma başlamış. Şimdi gelin tam da o tepe noktaya daha yakından bakalım. Değişim bundan 242 ila 243 bin sene önce yaşanmış.

İşte size bundan 241 bin sene ve 244 000 sene önce yaşanan olayların görünümü.  Daha da hassas olabiliriz ve sıcaklık değişiminin tepe noktasına da ulaşabiliriz. 242 ila 242 500 sene arasında olmuş bu olay. Gelin onu da buzul verilerinden inceleyelim de şu işi kökünden halledelim.

İşte en üstteki grafikte daha geniş zaman aralığında bakınca izlenen tepe noktanın aklımızda hayalimizde biraz canlandırabildiğimiz  zaman çizelgesine uyarlanmış hali. Bundan 242 500 sene önceyi hayal edelim ve sonra da buna 500 sene koyalım ve  242 000 seneye gelelim. 500 senelik zaman diliminde yaşanan sıcaklık değişimlerine bakalım. Ortalama sıcaklıklar 1.90 da olmuş 2.70 derece de. Gelelim kırk ikindilere. Yüz sene önce kırk ikindi de olmuş 100 sene sonra 10 ikindi de, çünkü sıcaklıklar artmış veya benim söylediğim gibi 60 ikindi de olmuş çünkü bir dönem de sıcaklıklar azalmış.

İklim değişiklikleri denilince zaman çizelgesi en az birkaç bin senelik dönemlerden oluşmakta, yoksa değişimi anlamak imkansız bir olgu. Bir faninin yaşam sürecini de en son grafiğin istediğiniz yerine oturtun ve ortalama bir ömür düşünün.

Değişen birşeylerin olduğu muhakkak. Geçmişte de olmuş gelecekte de olacak halen de oluyor ama bunun ne yönde olacağını kestirmek imkansız onu ancak bizden birkaç bin sene sonra yaşayacak insanlar değerlendirebilir.

Siz günümüzü yaşamaya ve daha yaşarken “cennet”in bir parçası olan vatanımızın değerini doyasıya çıkartmaya bakın… derim.

 

 

 

 

Category(s): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.