Batı Anadolu için yağış uyarısı

Yaz gelince hava tahmini yapmak ve tutturmak elbet kolaylaşıyor. Hava açık güneşli dediniz mi üç dört ay yüzde yüz tahmin doğruluğuna zaten ulaşıyorsunuz. Ama asıl mesele havaların değişken olmaya başladığı dönemlerde bu oranı yüzde yüze yaklaştırabilmek. Uzun süren güneşli sıcak hava bu hafta sonu da bizlerle ama gelecek haftanın ilk yarısı özellikle batı Anadolu için değişken olacak. Şimdi kurutma dönemi veya yağışsız havada birtakım işler yapma dönemi ama şimdiden uyaralım 20 Eylül  Salı gününden itibaren havalar bozacak. 21-22 ve 23 Eylül günlerinde batıda yer yer etkili yağış beklenmekte. Toprak kuru yağışın sele dönmesi beklenmez ama unutmayın ki tüm yaz süresince yağışın toplanıp akacağı yerlerde de her türlü kirlilik atık toplanmıştır. Bir pet şişe bile bazen bu kanalları tıkamaya yeterli olabiliyor. Zamanında temizlik yapmayan belediyeler yağış zamanında beline kadar suda show yapmaya bayılır ama iş işten geçmiştir zaten.

Neyse efendim siz siz olun gelecek hafta Salıdan sonraki birkaç gün batıda yağıştan etkilenecek işleriniz varsa şimdiden tamamlamaya bakın, lodos ta gelecek yani tozlar da gelecek ve ağrılar sızılar da bir anda artacak. Çare “Havadan Tozdan” kitabımdaki”  poyrazmatik”te. Hem reklam yaptık hem de ilgilenenlere iş kapısı açtık.

“Sonbahar” yolda artık bu yağmurlu dönemden sonra o eski yazdan kalma sıcakları pek bulamayız. Artık okullar da açılıyor şimdi daha yoğun ve daha ideal sıcaklıklarda çalışma dönemi başlıyor.

Sağlıcakla kalın. Cemal Saydam

Category(s): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.