Bayram Havası

Uzun bir tatil dönemi yaratma fırsatı önümüzde. Öncelikle yurt genelinde Bayram süresince ve sonrasında havaların mevsim koşullarına göre sakin geçeceği söylenebilir. Kuzey kesimlerde serin iç ve de doğuda özelllikle gecelerin soğuk ancak Ege ve Akdeniz sahil ve iç kesimlerinde ise mevsime göre idealden de öte koşullar beklendiğini söylemek mümkün. Daha önceden de yazmış olduğum gibi tatil için yönünüz Güney Ege ise özellikle 8-9 Kasım günlerinde hava sıcaklıklarının 20-22 dereceye çıkacağını müjdelemek isterim. Akdenizde de durum aynen buna benzer 22-24 dereceler Antalya ve civarında sizleri beklemekte. Elbette bunlar gölgedeki sıcaklıklar güneşte ise derinizi kızartmak bile mümkün olur, açık hava bol güneş. Denize bile rahatlıkla girilebilir tek dert çıkar çıkmaz bir havluya sarınmak ve açık havada kurumamak, yoksa tutulursunuz. Turistlere kanmayın onlar alışıktır ama bizler için bu dediğimi sakın unutmayın. Yağış beklentisi de sadece kuzey ve doğuda geçerli o da pek kuvvetli değil. İstanbul’da hava sıcaklıkları 15 derece civarında ama genellikle de 10-15 dereceler arasında değişecek Ankara’da ise 10 derece civarında.
Bu tatil döneminde Portekiz, İspanya, Azor Adaları,Mayorka,İngiltere, Fransa, İtalya’nın kuzeyi, İsviçre gibi yerlere gitmeyi planlamışsanız yandınız demektir. Fırtına, yağmur su taşkınları sizleri beklemekte.Keza Almanya Avusturya Benelux ve İskandinavya ya da gidecekseniz bilin ki migren astım alerji gibi her türlü dert te sizlerle birlikte olacaktır. Neredeyse hafta süresince Kuzey Denizinde oluşan bir dizi alçak basınç merkezine (genellikle 968-970 mbar gibi ender görülen alçak basınç değerleri ve yanıbaşında 1024-130 mbar gibi yüksek basınç değerleri) bağlı olarak çok sert fırtınalar kutuplardan taşıdığı soğuk havayı ve dev dalgaları İber yarımadasına Fransanın batısına ulaştıracak. Biri bitecek ötekisi başlayacak ve bu durum böyle sürecek. Afrika’dan çıkan sıcak hava akımları da beraberindeki yoğun tozları İtalya üzerinden Almanya, İskandinavya istikametinde taşıyacak. Oralarda bu mevsimde görülmeyen sıcak hava akımları aşırı hava değişimleri aşırı yağışlar seller nedeni ile yine küresel ısınma tevatürleri tartışılacak ancak bu iki hava akımının karşılaştığı yerlerde modellerin henüz öngöremediği aşırı yağışlar ve seller oluşacak. İber yarımadası, Fransanın güneyi, İtalya’nın kuzeyinde çok aşırı ve sürekli yağışlar görülecek. Biz yine şanslı taraftayız ve bu kötü hava beklentileri bizi hakikaten de teğet geçecek. Özetle bu tatil döneminde Avrupa üzerinden uçmak ta, veya yerde dolaşmak ta riskleri olan rahatsız edici ortamlara gebe durumda. “Poyrazmatik” ise bu dertlerden kurtulmanın tek çaresi. Bizde pek dert yok bu tatil döneminde ama Avrupa “poyrazmatik” pazarlamak için en ideal dönemde.
Bayramınızı kutlar sizleri de LÖSEV gibi cana can katan bu hastalıktan muzdarip kişilere ailelere sadece hastalık döneminde de değil onların hayata kazandırılmasına kadar üzerlerinden yardım elini çekmeyen kuruluşumuza katkıda bulunmaya davet ederim,
Sağlıcakla kalın, saygılarımla
Cemal Saydam

Category(s): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.