Okullar Başlarken

Bildik hatırladık sahneler yine başladı. haydi kalk geç kalacaksın.. biraz daha uyuyayım. kahvaltı hazırrr. bir lokma ye bari, aç aç gidilir mi… dışarısı soğukmuş sıkı giyin, böyle dımdızlak çıkılır mı hiç, hasta olacaksın, şapkanı giy, giymem, istemem, servis geldii ve en kötüsü servis kaçtııı ve sonrası hoş sahneler.. Her evin gerçeği tatlı olaylar. Hepsi gelip geçiyor onun için her anınızın keyfini sürün derim. Yok ısınıyoruz ediyoruz küresel ısınma var derken haydaa bu kış mini buzul çağından bahseder olduk. Günlük hava olayları ile iklimsel değişimleri karıştırmanın doğal sonuçları. Aman şikayet etmeyin suya ihtiyacımız çok. Sadece barajların dolmasına bakmayın birde bunun yer altı suyu var, doyasıya dolduralım taşsın ki geçen senelerin eksiklikleri bir nebze olsun giderilsin.Su basmaları, taşkınlar, ekili alanların su altında kalması, her biri bizim kendi hesap kitap bilmememizden. Hatay’da uçuş pisti su altında kalmış, olacak şey mi? Mühendislik nerede kaldı GIS nerede kaldı ama adam sendecilikle yapıları yaparsanız doğanın cezalandırması karşısında da böyle çaresiz kalırsınız, aynen Doğu Karadeniz yolu gibi. Doğa kendisinden alınanı er veya geç ama mutlaka geri alır bunu sakın unutmayın. Kıyı kenar çizgisini de sadece denizdeki bir olgu zannetmeyin gölün de var derenin de nehirin de kuruttuğunuzu zannettiğiniz sulak alanların da. Hesap kitap etmezseniz Hatay havalimanında balık tutarsınız olacağı budur.
Hava toz nerede kaldı derseniz onlarda bugünden itibaren batıdan başlayarak yoğun olarak bizlerle.Güneyden ılıman ve de bol tozlu hava kuzeyden de buz gibi hava. Olan olacak olan patenti bende olan olayın doğa tarafından gerçekleştirilmesi. İşte daha dün Roma’ya yağan kar, Saraybosnada afet durumu. beklenenden de öte yağışlar çünkü modeller hala çarpma bölme yapar bulut içerisindeki biyolojiden habersizler de ondan. Onları da çarpma bölmeye kattıklarında iş hal olacak ta bu işe soyunacak akademisyen lazım elbette.
İşte efendim uzun lafın kısası bu nedenlerden dolayı;
6 ve 7 Şubat Pazartesi ve Salı bol kuvvetli lodos ve toz ve de ilerleyen saatlerde batıda bol zamanla aşırı geç saatlerde güney Ege’de bidondan boşalırcasına tozlu yağış, iç bölgelerde zamanla yağışların sulu kar ve kara çevirmesi, İstanbul’da o ılıman günlere veda zamanı; 8 Şubat tüm yurtta her yerde bir şekilde aşırı yağışların izlenmesi, pek dışarıda olunacak gün değil. Ben olsam ilk öğretimdeki çocuğumu batıda okula göndermeden bir kez daha düşünürdüm.Perşembe Cuma ve Cumartesi tüm yurtta donma günleri, iç bölgelerde sıfırın altında bilmem kaç dereceler istanbulda da 1-2 dereceler ama hissedilenler kuvvetli poyraz ile çok çok daha düşük. Cumartesi geç saatlerde yine lodosun batıdan gelişi Pazara ısınma dönemi ama daha sonrası yine bildik sahnelerin yaşanması. Uzun vadeli tahminler bu döngünün en azından ay sonuna kadar süreceğini göstermekte. Dedim ya sakın şikayet etmeyin. Su hayattır hemen altımızda Orta Doğu coğrafyasında suyun damlası yok ama ya bizde. Sağlık sorunlarınızın depreşme nedeni de bu lodosla gelen bakteri ve mantarlardan hemen antibiyotiğe başvurmayın, bol vitamin ve de “poyrazmatik” li ortamlarda bulunun, bakın bir anda geçecek tüm dertleriniz. Of amma da uzun oldu sizleri sıktıysam özür dilerim. Klavyenin başına geçince serde de hocalık olunca..Şu su meselesinde ülkenin kaderini değiştirecek anahtar elimde olunca çok şey yazmak istiyor insan ama, bu kadar yeterli şimdilik
Saygılarımla
Cemal Saydam

Category(s): Haberler

One Response to Okullar Başlarken

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.