27 Kasım haftası….sağlık sorunlarına dikkat!!!

Evet efendim Kasımın sonuna geldik hala soğuk hava bekler dururuz ama tanrı bizi seviyor galiba doğal gaza daha az para ödeyelim diye havaları hep ılıman tarafta tutuyor. Bu hafta da öyle olacak ve bırakın soğumayı her geçen gün daha da ısınacağız. Neden elbette artık biliniyor. Sahranın o ılıman havası Akdeniz’i hızla kat edecek ve bize gelecek. Bu rüzgarın yönü güneybatı adı da “lodos”. İşte o lodos hani bol tozlu olan cinsten yani sağlık sorunları yine 27 Kasım gününden başlayarak keşke şu güne kadar diyebilseydim ama maalesef neredeyse Aralık ortasına kadar bizleri rahatsız edecek, ama havalar batıda neredeyse 20 derece sınırını bile aşacak.Lodosun rahatsızlığı özellikle Ege ve Marmara’da 29-30 Kasım günlerinde çevreye de zarar verecek boyutlarda olacak. Deniz sektörünün dikkatine sunulur, yabana atılacak gibi değil kuvvetli lodos fırtınaları peş peşe dizili. Biri zayıflatırsa diğeri o kadar kuvvetli olmasa bile etkisini daha fazla gösterebilir aman dikkat şakaya gelmez.
Sağlık sorunlarına gelince;
Maalesef diye başlayayım ve de sayayım;başta MİGREN, ALERJİ, BOĞAZ YANMASI, ÖKSÜRÜK; HAFİF ATEŞ BADEMCİK ŞİŞMESİ; OKULLARDA 27 KASIMDAN İTİBAREN BAŞLAYACAK OLAN SALGIN GRİP SOĞUK ALGINLIĞI, KARDEŞİM HEPSİ HASTA VALLAHİ VS VS HABERLERİ, TANSİYON OYNAMALARI, BÖBREK TAŞI OYNAMALARI, AH O ROMATİZMALAR… FMF ATAKLARI,
Hocam hepsini saydın geriye ne kaldı derseniz aman siz kalın yeter, tek çare “poyrazmatik” anında ilaç gibi çözüm her şeyi dakikalar içerisinde düzeltmeye yeterli.
Şimdi nedenlere gelelim biraz, bu havalar bu kadar uzun süre bizi okzalat bombasına tutarsa vücudumuz buna bir şekilde olumsuz cevap veriyor maalesef. Bu havalar solunum yolu rahatsızlıkları olanları da pek affetmiyor, bizim için kötü ama doğaya dönüş olan ölüm olayları da 27 Kasım’dan itibaren artacak. Belediyemize soruyorum yahu kaç kişi kaldırıyorsunuz her gün bana sayı verin yeter diyorum ama cevap vermiyorlar. Bu hocaların bir bildiği vardır seçim öncesi başkanı kızdırmayalım demiyorlarsa ne olayım, halbuki sadece araştırma. Kimi kaldırıyorsunuz demiyorum ki, sadece kaç kişi derim ama cevap yok.
Of ne kadar da olumsuz bir rapor oldu ama tek sevindirici yanı şöyle veya böyle “tüm yurtta” Aralık ortasına kadar bol ve de zaman zaman bereketli yağışlar alacağımız.. Çiftçilere müjde…
Sağlıcakla kalın, aman kalın ha daha çok hava raporları okuyacağız birlikte

Cemal Saydam

Category(s): Haberler

One Response to 27 Kasım haftası….sağlık sorunlarına dikkat!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.