YAĞIŞLI HAVA MÜJDESİ

25 Ocak Cumartesiden itibaren yağışlar nihayet geliyor.

Trakya hariç alçak yerler için kar lafı edemeyeceğim ama bol ve de bereketli yağışlardan peş peşe bahsetmem mümkün. 25 Ocak Cumartesi gününün ilk saatlerinde lodos ile tozlar batıdan başlayarak kapımızı çalacak ve hemen ardından da tüm kıyı Ege’de yağışlar. Öğlen vaktine kadar kıyı Ege ve de İzmir tarafları bol yağış alacak. Yurt genelinde de lodos ve tozlar etkili. Öğlene doğru bu sefer de Trakya ve Marmara bol bol yağış alacak. Ben kar lafı etmiyorum onu bu tahmini yapanlara sorun. Cumartesi akşamına yağışlı hava Samsun Kayseri Adana hattına kadar yayılacak ve neredeyse her yer bir şekilde bol bol yağış almış olacak. Akşama Trakya’nın batısında etkili kar beklenir. Ama hepsi de bu bence. Tabi Uludağ gibi yerlerde de kar bolluğu yaşanır o da ayrı mesele ama İstanbul bence çok şüpheli.
26 Ocak Pazar günü özellikle Akdeniz kıyı ve iç kesimlerde bol yağış beklenmekte. Pazar akşamına da yağışların doğuya kayması ve etkili yağışlara neden olması beklenmekte. Bu yağışlı hava daha yurdu terk etmeden Tiren Denizinde oluşan yeni bir alçak basınç merkezi (AB) de Adriyatik Denizine kadar inmiş olacak. Yine lodos tozlar ve de Pazartesi sabahı batıdan yurda girecek yeni bir yağışlı hava. Ama bu sefer yağışlar Akdeniz Bölgesi ve KKTC’de. Pazartesi ve Salı da böyle geçecek. 28 Ocak salı günü Tiren Denizi yeni bir alçak basınç merkezi üretecek ve bu kütle de hızla bize doğru kayacak. Salı akçamı yine batıdan başlayan etkili sürekli yağışlara merhaba diyeceğiz. Tabi lodos ta diğer yerlerde etkili olacak ve elbette tozlarımız da. Salı ve Çarşamba günlerinde yağışlı hava yurt genelinde kuzey güney ekseninde doğuya doğru kayacak ve herkese bol bol yağış bırakacak. 31 Ocak günü yine bir AB merkezi batıda oluşacak ve yine bize doğru hızla kayacak. Şubat ayına bol yağışla başlayacağız ve şimdiki görünüme göre de ilk hafta bol bol yağışla geçecek.
Bu müjdeli yorumu yapınca hemen sizlerle ve de özellikle tarım kesimi ile uğraşan vatandaşlarımızla paylaşmak istedim. Tabi dağlarda ormanlarda su diye yakaran ama sesleri çıkmayan hayvanlara da müjdeler olsun, onlara da bol bol su gelecek. Düşünsenize bir zavallı kaplumbağa kaç zamandır suya hasret…

Category(s): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.