Ağustosu Ortalarken

Yaz yazlığını yapmaya başlayınca hemen şikayetçi olduk. Halbuki bu sıcakları da bekleyenler var. Pamuklar oluşmak için bu sıcağı bekler. Ayçiçekleri yağ depolamak için bu enerjiye ihtiyaç duyar. Ama tek tatmin olmakta zorlanan yaratıklar zannederim bizleriz. Unutmayın daha Haziranı’n başında ortrasında hatta sonunda yaza  ne oldu  nerede kaldı diyen de bizlerdik. Keza Temmuz da öylegeçti. Eh artık Ağustos’ta  sıcak yapmaz ise geriye ne kalacak ki. Zaten ufukta serin hava da göründü hem de mevsim normallerinden çok aşağılarda. Gelecek hafta da sıcak geçecek. Batıdan Sahra, doğudan da Basra sıcakları hakikaten bizleri bunaltmaya devam edecek. 17 Ağustos sıcakların sonu gibi. 18 ve daha sonrasında hızla mevsim normallerine dönüş ve oralarda bir  haftalık bir soluklanmadan sonra ayın 24 ve sonrasında hemen aşağılara doğru inişbeklenen serin havalar ve elbette yağış. Yağış gelmeden ürünlerini toplamak kurutmek işini gücünü bitirmek isteyenler için ayın 23-24 kadar  vakit var gibi, sonrasında  serin haca yolda gibi.

Bu havaların bir yararı da var elbette. Böyle sıcak güneşli günler olmasa bizim yetkili organların hava tahminlerindeki yüzde hesapları alt üst olacak.

Category(s): Haberler

2 Responses to Ağustosu Ortalarken

 1. değerli hocam milliyet yazılarından beri takipçinizim. meteoroloji genel müdürü olcak bir insansınız bence. sizin yazınızı bekliyodum acaba havalar ne zaman serinleyecek diye.dmi de bi şey göremeyince gözlerimiz sizin yorumunuzu aradı. sayenizde öğrendik. daha sık yazsanız memnun oluruz.
  iyi çalışmalar…..

 2. hocam merhaba

  exreme günler yaşadığımız şu günlerde, en azından serin günler yaşayacağımızı müjdelemeniz harika. Siteniz için bir daha teşekkürler sayenizde resmi ağızlar dışında da bir şeyle konuşabiliyoruz. Ben konuyu birzda 2010-2011 kışına getrimek istiyorum.

  Accuweather.com’un kıdemli meterogolisti Joe Bastardi Amerka için 2010-2011 Kışı tahminin 4 Ağustosta sitesinden yayınladı.
  http://www.accuweather.com/video/407599861001/joe-bastardis-winter-forecast.asp

  Joe Bastardi’nin uzun vadeli tahminlerinin başarısı herkes tarafından bilinmekte. Özellikle geçen kış, İngiliz Met office’in aksine Avrupa için yaptığı sert kış tahmini (eylül 2009’da yayınlanmıştı) Sadece Amerika için değil avrupa içinde başarılı bir uzun vadeli tahminci olduğunu gösterdi.
  Bizim coğrafyamız içinde bu tahminleri 5 ay öncesinden yapmak çok zormudur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.