19 Mayıs yağmurları

Tam da bayram yaklaşırken olacak şey mi demeyin oluyor.
Hava Cuma akşamından belki de öğleden sonra başlamak üzere batıda lodos rüzgarları ile gelen bol toz ve ardından etkili yağmurlu olacak. Yağmur dediysem öyle az buz zannetmeyin.Özellikle ve de malesef 19 Mayıs günü tüm Ege’de Bodrum-Kuşadası arasında of offf. Dua işini biraz fazla kaçırdık olmalı ki o da bize alın işte diyecek galiba. Aman dikkat etkili su taşkınları olabilir, bu durumda Ege’de Bayram kutlama vs ne gezer.
Pazar günü de tüm Ege Marmara Trakya ve de İç Anadolu’nun batısı yağışlardan nasiplenecek.
Pazartesi yağış hala devam, barajlar sevinirken bu kadar yağışı taşıma kapasitesi olmayan altyapımız artık bağırmaya başlayacak. Özellikle pazartesi, salı ve çarşamba günlerinde acil yetişmeniz gereken işleriniz varsa evden erken çıkmaya bakın çünki bu kadar yağış İstanbulu İsyan bul’a çevirmeye yeterli.
Yollar kaygan olur bunu topluma anlatamadığımız için sadece yağışta yollar kaygan olur diyen sürücülerimiz yanılacaklar ve ne yazık ki kazlar artacak. Hafta onu özellikle batıdaki havalimanlarına inen pilotlarımızın pistin yağmurda çekmesini görmek istemiyorlar ise piste sert inmelerini öneririm. Yoksa pist kısa kalır ve toprağa saplanırsınız. Yağmur diye inleyen iç bölgelerimiz ne yapacak dersiniz. Başımızın üzerinden geçip giden ve inek sağar gibi sağabileceğimiz bulutlara bakacaklar sadece…
Umarım kötü öngörülerim gerçekleşmez ve tabiat ana bize sadece bol ve de berektli suyunu verir. Emin olun ki bu yağmurlar çok ama çok faydalı, her damlasını kan kana için kullanın sürünün ne isterseniz yapın. Mesela biriktirin ve hemen evdeki akvaryumunuza dökün, kanaryanıza muhabbet kuşunuza banyo suyu olarak koyun. Ve bizimki banyoyu hiç ama hiç sevmez dediğiniz kuşunuzun bir anda nasıl balıkçıla döndüğünü izleyin ve tabiat ananın bu kudretine daha da hayranlıkla bakın derim.Benim yaptığım bu olguyu malesef dünyada ilk kez olmak üzere bulmak, benliğime milletimin değerlerine laf atmayacağım için de “nobel” ümidim falan da yok. Gerek te yok yeter ki kıymetini bilelim.
Ah Genelkurmay Başkanımız bir maç izleme süresini beni dinlemeye ayırabilse…..ben açık açık yazayım da sonra nelerin ellerimizden uçup gittiğini görünce kimse beni vatana ihanetle falan suçlamasın…
Sağlıcakla kalın…
Cemal Saydam
Category(s): Haberler