Destek olunması gereken bir yaklaşım

Çocuklarınızın tatil döneminde sizlerde dahil bu konuda yapabileceğiniz birşeyler olduğu inancı ile aşağıdaki yazıya vakit ayırmanızı bilgilerinize sunmak istedim.

 

Uluslararası Bilinç Ağı ProjesiDaha fazla...

Yerel adımlarla küresel değişimlere…

Uluslararası Bilinç Ağı (International Chain of Awareness – ICA) Projesi, çeşitli özel okulların bir araya gelerek, dünyayı tehdit eden 7 küresel sorun üzerine tartışıp, uygulanabilir çözüm önerileri getirip, bu önerilerini de hayata geçirdikleri bir projedir. Proje kapsamında her yıl bir tane konferans düzenlenmektedir. Şu ana kadar 2006’nın Kasım ayında ve 2007’nin Mayıs ayında yapılan konferanslar zincirinde sıra Mart 2008’deki konferanstadır.

Projeyi aşağıdaki okulların oluşturduğu çekirdek kadro yürütmektedir:

İstanbul Özel ENKA Lisesi
Adapazarı Özel ENKA Lisesi
Koç Özel Lisesi
ODTÜ Geliştirme Vakfı Ankara Okulları
Hisar Eğitim Vakfı (HEV) Özel Kemerköy Okulları
C.B. Neiliekescu Lisesi, Romanya
 

Projenin temel amacı, aşağıdaki küresel sorunlara çözüm önerileri getirmekle kalmayıp, bu önerileri hayata geçirmek ve insanları bilinçlendirmektir. Projenin tüm kontrolü öğrencilerin elinde olup, organizasyonda öğretmenler sadece danışman olarak görev yapmaktadır.

 

Projede incelenen konular:

 

Küresel Isınma
Susuzluk
Ekosistemlerin Kaybı (Ormanların Yok Olması)
Eğitim
Açlık ve Yoksulluk
Cinsiyet Ayrımı
Çocuk Ölümleri
 

Proje ile ilgili olarak 104.8 “konuşan radyo” iNFOkarma’da yine öğrenciler tarafından her Cumartesi saat 19:00-20:00 arası “Bilinç Ağı” adı altında bir program yapılmaktadır.

Yukarıda bahsedilen küresel sorunlarla ilgili elbet herkesin yapabileceği bir şeyler, sunabileceği fikirler ve öneriler vardır. İnsanların bu konuların önemini kavraması ve herkesin “yerel” adımlar atmasıyla “küresel” bir değişimin sağlanabileceğine inanıyoruz… Desteklerinizi bekliyorlar!

 

İrtibat adresi:

Ali ALKAN

ICA Organizasyon Komitesi

İstanbul Özel ENKA Lisesi Öğrencisi

Tel: +90 533 208 46 08

E-Mail: bilincagi@gmail.com

alialkan23@gmail.com

 

Category(s): Haberler