Bayram Havası ve Pazar akşamı kar uyarısı

“Milliyet Cumartesi” ekinden,

Bu sefer yanılmak yok, sizlere en azından batı bölgelerimiz için Bayram süresince bol yağış haberleri vereceğim. Şehitlerimiz nedeni ile içimiz buruk başladığımız bu bayramda belkide gözyaşlarınızı biraz saklayabilecek bol yağış haberlerini sizlere verebileceğim. Uzun zamandan beri yağış bekleyen tabiattaki tüm canlılar suya fazlası ile doyacak. Samsun Adana hattı doğusunda ise yine şanlı ordumuza gerekli olan açık, güneşli ve onları gece de üşütmeyecek kadar ılıman bir hava haberi mevcut.
 

Ama gelelim batıdaki hava durumuna. Dünkü havaya bakıpta hava bozacak dense kimse inanmazdı ama bugün havanın değişmeye başladığını lodostan anlamışınızdır.
Gece yarısından bu yana özellikle güney Ege’de başlayan sert lodos bugün tüm yurdu etkisi altına alacak. Trakya ve Marmara bölgesindeki sıcaklık düşüşü ile birlikte tüm Ege, Trakya ve Marmara bölgelerimizde uzun zamandan beri beklenen yağış başlayacak.
 

Ama ne başlama tabiki etkili ve de sürekli yağış, yazın rehavetine kapılıpta kanalizsyon sistemlerini temizlememiş olan belediyeleri için bayram gününde dertler açabilme kapasitesinde. İşini zamanında yapanlar ise memnun mesut yağışın tadını çıkarırken işini zamanıda yapmayanlar için yağış afet halini de alabilme potansiyeline sahip.
Akşama doğru Trakyadan başlayarak Lodos yerini poyraza bırakacak ve sıcaklıklar hızla azalacak. Bu azalma o denli etili olacak ki Cumartesi gecesi ısınmaya gereksinim duyacaksınız yani kaloriferler sobalar yanmak durumunda kalacak.
 

Bayramın son günü yağışlar Samsun Ankara Konya adana hattı batısında çok etkili olacak. Uludağ ilk karı ile karşılaşacak ve belki Trakya’da sulu kar etkili olmaya başlayacak. İstanbul’da en yüksek sıcaklık gün boyunca ancak ON (10) derece olacak. Gece İstanbul’un yüksek yerlerine de sulu kar yağarsa şaşmayın. Orta ve doğu kesimlerde ise Lodos kuvvetli esecek.
 

Yağışlı havanın Pazar günü ve gecesinde de etkisini sürdürmesi ve Samsun Adana KKTC dahil hattı batısında etkili olması ama ilerleyen zaman içerisinde de zayıflaması beklenmekte. Pazar gecesi ise batıda özellikle Trakya ve Marmara’da etkili soğuk beklenmekte ve seracılar için gece ürünlerini etkileyecek kadar da soğuk ihtimali mevcut, aman bir gecelik rehavet ile yeni ekilen ürününüzden olmayın tetikte olun derim. Pazar akşamı Bolu dağında yolun kar nedeni ile kapanması da söz konusu hemde ciddi ciddi.
 

15 Ekim haftasına da Trakya Marmara ve kuzey Ege’de soğuk başlayacağız. Soğuk diyorsam paltoluk soğuk anlamında soğuk. Gece Uludağ oldukça fazla kar da almış olacak zaten. Yağış Akdeniz bölgesinde İç Anadolu’da ve Batı Karadeniz de halen etkili. Doğu ise ılıman ve sıcak Güney Doğuda ise yaz havası hakim. Akşama doğru yağış ve batıdaki soğuk biraz kuzeye çekilecek ve havalar dün geceye göre birkaç derece ısınacak ama hala soğuk, unutmayın.
 

16 Ekim Salı havaların batıda iyileşmesine şahit olacağız, doğuda ise sıcacık hava halen etkili. Yağışlar sadece Marmara ve Trakya da yağmur şeklinde.
 

17 Ekim günü bayramda batı bölgelerimizi etkileyen alçak basın sisteminin Romanya üzerine çekilmesi ve oradan da Karadeniz üzerinden doğuya kayması beklenmekte bu nedenle yurdun kuzeyinde geçici de olsa biraz serinleme görülecek. Sistemin Perşembe günü tamamen etkisini kaybetmesi ve havaların Sahra kökenli bir sıcak hava akımı nedeni ile yeniden ısınması beklenmekte. Uzun soluklu tahminler de ayın sonuna kadar da sıcaklıkların artık dalgalanmaya başlayacağını ve de umarım tüm bölgelerimizde etkili yağışların da başlayacağını göstermekte.  
 

 

Category(s): Haberler