Gelecek hafta salıdan (6 Kasım) itibaren kış

Hafta sonunda özellikle de pazar günü batıda güneyde ve iç bölgelerimizde dış mekanlara çıkın gezin tozun veya evde kalmak durumunda iseniz kışlıkları çıkarın çünki yarına yani 5 Kasım Pazartesi gününe yağışla başlayacağız ama akşama soğuk hava geliyor. Soğuk dediysem istanbulda bile ancak 7-8 derece ve etkili poyraz akşam da ancak birkaç derece. demek ki hissedeceğiniz sıcaklıklar sıfır ve altında olacak, yani üşürsünüz…

 

5 Kasım Pazartesi haftasına tüm yurtta hafif lodos rüzgarları ile ve 16-20 dereceler arasında oynayan sıcaklıklar ile başlayacağız. Hava kapalı olacak bu ılıman hava Balkanlardan gelen soğuk havanın önünde Sahra’dan çıkan ılıman dalgadan kaynaklanmakta. Bugün tüm yurtta etkili yağışlar beklenmekte. Akşama doğru ise soğuk hava etkili poyrazı ile birlikte Trakyadan yurda girecek ve gece vakti Trakya ve Marmara bölgelerimizde sıcaklıkların iyice azaldığını hissetmeye başlayacaksınız. Akşama doğru Uludağ ve Kartalkaya’da etkili kar yağışı başlayacak.
 

6 Kasım Salı günü Trakya ve Marmara bölgesinin tamamında hava sıcaklıkları poyraz rüzgarları ile birlikte hissedilir şekilde azalacak. Gece Trakya’da sıfır dereceye kadar düşecek olan sıcaklıklar gün boyunca ancak birkaç dereceye yükselecek yani kış başlamış olacak giysilerinizi ona göre ayaralayın derim. Yağış tüm yurtta özellikle kıyı bölgelerimizde etkili olmak üzere her yerde görülecek ve yağışlar hızla doğuya doğru ilerleyecek. Akşama doğru batıda ve iç bölgelerimizde hava açmış olacak ancak bu yorgansız açık havada yatmaya benzeyeceği için seracılarımızın dona karşı dikkatli olmaları gerekmekte. Allahtan sıcaklıklar dün akşama göre 4-5 derece artmış olacak ancak gece İstanbul’da beklenen sıcaklık sadece 5 derece derece.
 

7 Kasım Çarşamba günü yağışlar hızla kuzeydoğu yönünde hareket edecek ve Karadeniz bölgesi ile Doğu Anadolu’nun kuzeyinde etkili yağışa neden olacak. Doğudaki yağışlar yükseklerde etkili kar şeklinde olacak bu nedenle trafikte tedbirli olmakta yarar var.
Yağışın Kafkaslar üzerine çekilmesi ile de bize sadece kuzeyden gelen soğuk hava kalacak ve iç bölgelerde gece sıcaklıkları sıfırın altında 4-8 dereceye kadar inbilecek. Marmara bölgesinde de gece sıcaklıkları bu gece de sıfıra yakın olacağı için seracıların dikkatli olması gereken bir dönem. Akşam Bolu dağı geçişinde etkili kar yağışı olabilir.
 

 

7 ve 8 Kasım günleri yağışların Batı Karadeniz ve Marmara’nın doğusu haricinde etkisini tamamen kaybetmesini ama geriye sadece buz gibi soğuk havasının kalmasını izleyeceğiz. Bolu dağı geçişi yine etkili kar alabilir özellikle gece dikkatli olmak lazım.

Sağlıcakla kalın


 

Category(s): Haberler