Hoca doğru mu söylüyormuş dersiniz?

Kafayı takmıştık ya havaya suya ama ne desek boştu öyle ya kutsal meteoroloji bilimini okumamışım başka bir dalın hocasıydım onun için ne söylesem kuşku ile bakılırdı. Toz ve içeriği bulutla temas edince yağışa neden oluyor gelin bakalım inceleyelim uçalım diye bağırdık bağırdık ama bu işin uzmanları!! yetkilileri, en tepeleri, yok olmaz olsaydı ABD yapardı dediler, olmadı demek olmaz yargısına varmışlardı bile. İşte şimdi aşağıdaki haberi okursanız ne demek istediğimi anlayacaksınız.Belki okuyupta bana karşı olanlarda biraz insaf duygusu oluşur, elbet neyi kaçırdığımızı anlayabilirlerse

Hoca doğrumu söylüyor ne?

Bu ülke neler kaçırdığını bir görebilse, biz takip etmeye mahküm bir ülkeyiz, malesef..Küresel hidrolojik döngünün anahtarını kaçırıp kafadaki bezle uğraşmayı marifet sanan bir millet olduk..

Recipe For Snow Includes Cloud Microbes

Bacteria in clouds may play a role in the growth of ice crystals that lead to snow and other precipitation. Karen Hopkin reports.

 


Download
Next time you’re shoveling snow off your walk, don’t blame the weatherman—blame bacteria. Because an international team of scientists has found that microbes that float through the atmosphere can seed the formation of ice crystals in clouds. Crystals that then precipitate snow. The discovery is described in the February 29 issue of Science.

Some bacteria, including bugs that infect plants, have been known to catalyze the growth of ice here on earth. So the scientists got to wondering whether they might do the same in the sky. Making atmospheric ice crystals is the first step in any recipe for precipitation, whether the final dish is rain or sleet or snow. So the scientists collected fresh snow from various places around the world, including the French Alps, Antarctica and Bozeman, Montana. They found that most of their samples contained cells and cell fragments, and that these biological materials were capable of nucleating the growth of ice.

How the bugs got there in the first place is anybody’s guess. The scientists figure microbes may drift thousands of miles before they get caught up in a cloud and scare up a storm. Just something to ponder next time you stick out your tongue to catch a pretty snowflake.

—Karen Hopkin

HA BULDULAR ZANNETMEYİN, BEN ONLARDAN BİR KARIŞ İLERİDEYDİM VE HER YERDE DERDİM TEK AKILLI BEN DEĞİLİM DÜNYADA DİYE, AMA ŞİMDİ FARK SADECE İKİ PARMAK KALDI.. O DA KAPANIR YAKINDA..

BİZ HALA BULUT İÇİNDE UÇUP BULUT FİZİĞİNİ ANLAMAYA ÇALIŞAN UZMANLARLA VAKİT GEÇİRİRİZ.. MİLYONLARCA DOLAR BASTIRIRIZ VE DE GURURLA BASINA DEMEÇ VERİRİZ.. BEN AÇIK DAVET YAPARIM ONDA BİRİNE YAPARIM DİYE KİMSE İNANMAZ.. AMA ŞİMDİ ATLANTİĞİN ÖTE YANINDAN ONAY GELDİ.. ACABA DOĞRU MU SÖYLÜYORUM DERSİNİZ..

BİZ TAKİP ETMEYE MAHKÜM BİR ÜLKEYİZ, MALESEF GÜDEMEYİZ GÜDÜLÜRÜZ..KIZMAYIN BİR DÜŞÜNÜN …HAKLIYIM DEĞİL Mİ..

Brevia

Brent C. Christner, Cindy E. Morris, Christine M. Foreman, Rongman Cai, and David C. Sands
Science 29 February 2008: 1214.
Biogenic aerosols are ubiquitous in nuclei of ice particles that grow and form snowflakes, and thus may influence the precipitation cycle. Abstract » Full Text » PDF » Supporting Online Material »
Category(s): Haberler

One Response to Hoca doğru mu söylüyormuş dersiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.