Hafta sonu serin hava

Bugün İstanbul’da soğuyan havalar yarın ve hafta sonuda da azalmaya devam edecek ve Cumartesi akşam saatlerinde başlayacak olan yağış tüm pazar ve akşamında da etkili bir şekilde devam edecek ve toplamda metrekareye 25 kg yağış bırakacak, sevindirici bir haber. Ege bölgesinde de sıcaklıklar hafta sonunda 14 derecey kadar gerileyecek ve sadece Pazar akşamı 5 kg yağış alabilecek. Sonrası her yerde poyraz ve sağlıklı bir hava. Ankara taraflarında ve güney bölgelerimizde de sıcaklıklar azalıyor ancak yağışlar o derece etkili değil malesef. Sıcaklık azalması en azından tarımsal ürünlere zarar verecek boyutlarda yani eksi değerlerde değil. En düşük sıcaklıklar gece 5 derece civarında. Güneydoğuda ise sadece sıcaklıklar 35 derecelerden 25 lere geriliyor, yağış beklentisi malesef yok denecek kadar az ama bulutlanma olacak, umarım da yağar.  Ne zaman ki buluta müdahele yolunda adımlar atarız o zamana kadar dua dan başka yardımcımız malesef yok.

Şöyle bir dertleşirsek;

NOAA/MODIS uydularının son 4 senelik bu günlere ait görüntülerini  inceledim. Meteorolojinin nihayet yayınladığı kuraklık haritalarına baktım. Sahradan gelen tozların bu seneye kadar hiç görmediğim davranışlarına baktım ve MAyıs 10′a kadar görünen tahminlere baktım..özet ne biliyormusunuz… bizde ve yakın ilgi alanımız olan ülkelerde..bu senenin ürünü son dört senenin en kötü döneminde.. biz yine kötünün iyisiyiz.. ya onlar… ama ne fark eder onlarda az olursa birden gitmeye eli mahküm..

Ey siyasiler bırakın başörtüsünü, Anayasayı.. bakın pirinç kuyruklarına dünyada artan tahıl borsasına ve de bizdeki acı duruma.. size aktarıyorlarmı bilemem ama yetkililer yaranmak uğruna üst makamlara doğruyu söylemiyor olabilir ama  benim uydular yalan söylemez.. neyse onu söyler. 4 senenin uydu görüntülerini gözler önünden geçirince ve de gelecek günlerde buralara düşmeyecek olan yağışa da bakınca.. derim ki oturun şimdiden senaryoları hazırlayın.. ben size  zamanında su yönetimini yerden havaya kaldıralım derken beni umursamadınız bile  ama değişen koşullar sizleri affetmiyor..hemen birşeyler yapmazsanız  sonra geç kalırız hem de çok geç..

Category(s): Haberler