NGBB Bu da ne demeyin mutlaka ziyaret edin!

NGBB  Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi.

http://www.ngbb.gen.tr

Anadolu otoyolundan gelirsiniz ve eğer yolunuz Kadıköy-Göztepe- Atakent istikametine ise yolun sonunda bir yonca yağrağından döner ve İstanbul’un o isyanbulduracak trafiğine dalarsınız. Etrafa bakmazsınız bile eninde sonunda bir yonca yaprağı işte. Hepi birbirine benzer halkalar sadece sizi oradan oraya taşıyacak yollar. Bende aynen böyle yapardım. İstanbula gelişte benim için son dönüş yolunda ise ilk yonca yağrağı idi sadece. Ama günün birinde buranın içeriisne davet edildim ve o mutheşem dünyaya giriverdim. Saygıdeğer Nihat beyin rahmeti eşi için meydana getirdiği şehirin içerisindeki o güzelliğe. Bir fırsatınız olur da Nihat bey ile o güzellikleri gezme fırsatı buluranız zaten alıyorsunuz  neden o yaşta o kadar hayat dolu olduğunu. Girişi bulmak biraz dertli. Öyle ye bir yonca yaprağının içerisinde , şehrin göbeğinde böyle bir Botanik Bahçesinin olacağı nereden aklınıza gelir ki? Benim de gelmez di?  Ama bugün orada Cumhuriyetimizin 100. yılındaki 2023 hedeflerini saptadık. 2023’te Yüzde Yüz proesininin temellerini hayata geçirdik. 2023 ‘te NGBB ile ortak işbirliği içerisinde 100 adet Doktora tezi yapılaması hedefini ortaya attık. Bir genç arkadaş acaba Türkiyede Botanik alanında  tüm Türkiye’de100 doktoralı varmı diye bir soru yöneltti ama ben vizyonunuzu genişletin, daha büyüğü daha ilerisini hedefleyin dedim. Önemli 50 endemik türü alın, 50 adet te tıbbi ve kokulu bitki alın göreceli olarak morfolojik proillerini çıkartın, alın size 100 tez konusu. Her tezin öneri kesiminde bundan sonra yapılması gereken en az birkaç tez önerisinin olmasını önerdim. En az 50 adedinin öneri kesiminde 5 er adet yeni tez konusu önerilir alın size 250 yeni tez konusu. Dahada ileri gittim bir kısmını bana verin size 2023’e kadar, Allah ömür verir ise, en az elli doktoralı insan yetiştireyim dedim.

Bir yolunu bulun mutlaka gidin görün, NGBB ziyaret edin oraya gelen şehrin göbeğinde az biraz trafik gürültüsü de olsa güzellikleri tadın,endemik yani sadece bize has  Anadolu’ya has bitkilerimizi görün.  Haz duyun. Günlük sıkıntılardan biraz uzaklaşmanız, memlekette iyi şeyler de oluyor demenize fırsat veren hiç belenmeyen bir yerde böyle güzel bir bahçeye hayat veren ve böylece eşinin ismini en güzel şekilde yeşerten kişilerin de olduğunu görüp huzurla ayrılın derim.

Her yonca yaprağını sadece yolların kesiştiği yer zannetmeyin, bazen içinde cevherler de olabiliyor, keşfedene tadını çıkarabilene.

Category(s): Haberler