Uzun bir aradan sonra—-yaz

Mevsimler olması gerektiği gibi süregelince yazacak birşeyler de olmuyor.  Haftalık hava durumunu Milliyet Cumartesi ekinde her hafta yazıyorum, ilgilenenler sağolsunlar takip ettiklerini belirtiyorlar ara sıra. Bu arada Heyamola yayın evi aracılığı ile çıkan Hamsi Kurban o göze adlı üç yazarlı bir kitabın da ortak yazarı olarak edebiyat dünyasına da haddimiz olmayarak adım attık.

http://www.heyamola.net/

Ben elbette yine Sahralı bir bakış açısı getirdim ve umarım yakın bir gelecekte balıkçılığı deniz mevsiminde denizde ağ atmak çekmek satmak (Temel Deniz Filosu) , yasak zamanında da tekne bakımı yapmak yenilemek zanneden sektörümüz yaz mevsiminde de balıkçılık uçak filosu ile (Temel Toz Filosu) bulut tozlamaya başlanması gerektiğini öğrenecek. Hamsiyi buluta çıkaracağız anlayacağınız. Hamsiyi tavaya koyup oynamasını bekleyen şarkıya yeni mısralar ilave etmek gerek,

O bilinen nağmeler için okursanız Temel’in bundan sonra yapması gerekenleri daha neşeli olur yazı..

Hamsi koymak için tavaya da;

Pindum uçağa da çıktım pulita

Tozu eçtum pulita da paşladu yağmaya, tozi eçtum pulita da paşladu yağmaya

Bunu gören hamsi de paşladu yumurtlamaya,

oy ben senin gözine de kulağına da hayran olam

penüm akilli paliğum….

şeklinde gider durur bu yeni şarkım, isterseniz Fadimeyi de ilave deriz bir yanlara..eminim ki Temel, Fadimeyi de toza bulaştırır veya kendini..

Espri br yana olan bu, kitapta da bahsettim uzun uzun daha anlaşılır bir dille. Neyse geleim yazının asıl nedenine. Yazının ınını atarsanız özeti bu oluyor. Avrupa gelecek hafta mali ekonomik şoku birde üstüne üstlük gelen kış havası ile oyasıya yaşarken “hamdolsun” biz yaza gireceğiz. Borsa endeksleri bizi takip edermi orasını bilemeyecğim ama tahminler böyle giderse hava sıcaklıkları 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile birlikte örneğin İstanbul’da 20 – 22 derken birde bakmışız ki hafta sonuna doğru 24-26 ve eğer tahminler böyle giderse gelecek hafta sonunda 28 bile görebiliriz.Ege ve Akdeniz ise elbette 30 dereceyi görebilir. Yani pastırma yazı geliyor, dedim ya umarım Borsa bu havayı takip eder, ya Dolar da ederse o zaman yandık vallahi, ama hava cephesi “hamdolsun” iyidir.

Category(s): Haberler