20 Ocak 2010!!!

Hava olayları ile ilgilenenler değişimin farkındalar. Soruyoruz birbirimize ne olacak diye çünki eğer gerçekleşirse gelmesi muhtemel olan sistemi hangi kelimeler ile anlatacağımızı bilemiyoruz. Nedeni de basit bizim ülkemiz bu sistemlerin bırakacağı yağışları kaldıracak kapsitede değil. Ne havası ne karası ne de denizi. Eğer böyle gelirse hayat durur, seracılar etkilenir narenciye etkilenir yaz babam yaz.
Geir mi gelmez mi? Her türlü uzun vadeli tahmin gelecek gibi göstermekte benim en güvendiğim uzun vadeli NAO indeksinin kararlı negatif görünümü de değişiyor bu da soğuk havanın kuzeyden bize sarkması için yeterli koridoru açacak gibi. 500 hpa seviyesinin uzun vadeli hareketi de nihayet bizi sarmaladı bırakın bizi hemen yanıbaşımızda Libya’yı da içine aldı. Biz alışığız bunlara ama onlar ne yapacak hiç bilemem.

Bence 20 Ocak sonrası kara kış hem de uzun zamandan beri görülmemiş cinsten.
http:wetterzentrale de sayfasından eskiye yönelik hava koşullarına bakmak imkanı var.
http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsreaeur.html
mesela bu sayfadan 4 Mart 1987 gününe ait duruma ulaşabilirsiniz.20 Ocakta beklenen duruma benzer koşullar ve sonuç İstanbul’da başa çıkılması imkansız kar. Şimdiki sistem böyle bir durumla neredeyse tıpatıp aynı. Soğuk cephe ve Sahra havası birleşecek metre veya daha fazla kar ve sonra -15-20 lik YB ve kar donacak.

Bizim kriz masası sevenlere önemle duyurulur. Yapacak ne var derseniz elbette var birşeyler.
Nasılsa hayat duracak o başka ama dışarıdaki evsizlere kimsesizlere yatacak yiyecek yerler ayarlanmalı, seracılar tedbirlerini almalı, doğal gaza zam yapılmamalı ki millet donmasın, ihracatcılar narenciye ihracatını hemen arttırmalı ki mal dalda donmasın, bol bol duman yapacak samanlar oraya buraya depolanmalı ve o günlerde yakılmalı ki duman ile soğuk biraz kırılabilsin yazmakla bitecek gibi değil ki?

Umarız sistemler yolunu değiştirir bizi teğet geçer ama böyle bir sistem gelirde batı bölgelerimiz üzerie yerleşirse….yandık

Category(s): Haberler

3 Responses to 20 Ocak 2010!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.