Üsküdar Faciası’na bir bakış

Bir üsküdar faciası ile 1 Mart 1958 tarihinde canlar gitmiş. Zaten eski olan gemide olanolaylar syle gelişmiş.
1 mart 1958 yılında kara araçlarının fazla olmayışı,ulaşımın Deniz yoluyla yapılması daha ekonomik olduğundan İmit Körfezinde çalışan denizcilik İşletmelerine ait ÜSKÜDAR vapuru,İzmitten saat 15.00 da yolcularını alarak hareket eder,yolcuların çoğunluğu lise öğrencisi,Karamürsel,Gölcük ve Değirmendere,de lise olmadığından okula İzmite giden öğrencilerle dolu Üsküdar vapuru,Gölcük açıklarına geldiğinde şiddetli fırtınaya yakalanır,çoğu yeri ahşap olan gemi fırtınada kaptan köşkü uçarak,gemi kumandasız vaziyette yan yatarak denizin ortasında sürüklenir,yocuların çoğu denize dökülerek,boğulur,veya soğuktan donarak ölür,bilanço korkunç 270 genç vatan evladı can verir,heryıl 1 martta anma günü düzenlenir.

İşte o tarihte bizi etkileyen hava koşulları. Hakikaten çok kötü bir lodos tüm batıyı vurmuş, teknolojik olanaklar olsaydı bu kadar can gidermiydi hiç. Herbirinin mekanı cennettir eminim ki.
1 Mart 1958 Hava Koşulları


kaynak:http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsrea2eur.html

1948 kadar bu tür haritaları yukarıdaki linkten

http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsslpeur.html
1880-1949 arasına ait yer haritalarını da bulabileceğiniz bir site, para pul vermeden yalvarmadan yakarmadan ve de anında,
AB’de hizmet anlayışı işte..

Category(s): Haberler