10-15 Mart Beklentileri, uyarılar

Sahranın bağrından kalkan tozlar tüm Anadoluyu Karadenizi Rusyanın içerlerine kadar etkiliyor bizim yetkililer hala komediye varan açıklamalar yapıyor. Adamlar hala tozun nereden kalkıp nereye geldiğinden habersiz. Hava hareketlerine sınırların ötesinde bakmaktan acizler. Halbuki bizi etkileyen olayın bir ucu, İzlanda’da, kutuplarda bir ucu Azor adalarında. Emin olun orası neresi diyeceklerdir. Bu tozlar gelince hava kalitesini ölçen istasyonlarımızda alarm seviyelerine ulaşan değerler ölçmeliler ama ne yapılıyor dersiniz? Milyonlarca dolara kurulan sistemler ne hikmetse toz gelince çalışmıyor, çalışan da etrafı püri pak gösteriyor. Tamamen aldatmaca ama bilmezler ki sadece kendilerini aldatmakla meşguller. Ama yetkili ildeki amirine ildeki de Ankaradaki amirine hoş görünüyor. Biz de AB kurallarına daha girmeden uyum sağlamanın gururunu yaşıyoruz, ama kral çıplak ne önemi var. Belki inanmayacaksınız ama geçenlerde afetler ile toz arasaındaki ilişkiyi incelediğimiz bir talebem ile geçmiş afetlere bakıyorduk. Doğuda bir yerde sel olmuş kayıtlara göre ama uydu verisi ne öncesinde ne de sonrasında o bölgede ve da yakın çevresinde havada bulut dahi yok diyordu. Toz ölçümleri gibi işte. Havada toz var ama yerde durum bambaşka, yerde sel var ama havada bulut yok, neden böyleyiz acaba, kimi kandırıyoruz?

Gelelim bu haftaki beklentilere. Bugün Trakya Marmaranın kuzey ve batısı soğuk bir gün geçirecek gibi görünse de gün içerisinde lodos yine bol tozlu havasını her geçen saat dahada sert esecek şekilde yurdumuza taşıyacak. Perşembe günü yine bol tozlu lodoslu bir gün olacak. Cuma ve Cumartesi günleri rüzgar batıya dönecek ve hava biraz serinleyecek. İtalya üzerinde oluşan alçak basınç merkezinin bu seferki ilerlemesi Adriyatik , Balkanlar Karadeniz hattında olması nedeni ile yağışlı hava bu sefer bizi teğet geçecek ve sadece kuzey bölgelerimizde biraz yağış göreceğiz.
Pazar günü yine lodos ve toz bekliyoruz ama bu sefer Avrupadan sarkan serin hava gelecek haftanın ilk günlerine damgasını hissedilir soğuma şeklinde vuracak. AB merkezinin rotası bu sefer Anadoluyu teğet geçmeyecek ve Egeden girecek yağışlı hava tüm Adadoluyu Bodrum, Hopa ekseninde kesecek ve yine bol yağış alacağız. 15-16 Mart günlerine ait şimdiki tahminler havaların oldukça soğuyacağını yüksek yerlere sulu kar ve kar düşeceğini öngörmekte.
Yağışların her bölgenin daha kuzeyinde daha etkili olacağını düşünerek işinizi gücünüzü ona göre planlamalısınız. Güney Ege ve Akdeniz sahil kuşağı haricindeki seracıların da kendilerini 15-19 Mart günleri gecelerinde don olacak şekilde gözden geçirmelerinde yarar var.

Artık yağmur ve de özellikle günüz yağan yağmur tam bereketli, ıslanırsanız hastalanırım diye korkmayın hiçbirşey olmazsınız. Havadan insanlık için faydalar içeren demir yağıyor, amino asit yağıyor hem de bir ölçüde yağıyor. Aynı su yağıyor ama değişik lezzetlerin oluşumuna neden oluyor. Aşılayıcı rüzgarlar bir ülkeye yönleniyor ve rahmetini taşıyor ama biz yerde şemsiye açıp ondan sakınıyoruz kendimiz koruyoruz. Halbuki ondan içmelisiniz. Anlayan milletlere ders çok ama anlayana elbette.

Category(s): Haberler

One Response to 10-15 Mart Beklentileri, uyarılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.