Mart Sonu/Nisan Başı

Sıcak başlayıp serinden de öte soğuk bitirdiğimiz bir haftadan sonra bakalım bu hafta bizleri neler bekliyor. Bugün tüm gün ve de gece havalar batıda soğuk ve de yağışlı geçecek. Aman sıkı giyinin ve de bu gece (Pazartesi) dışarıya çıkacaksanız hava sıcaklıklarının oldukça soğuk olacağını aklınızdan çıkartmayın derim. Bugün Tunus Adriyatik yönünde hareket eden sıcak Sahra havası yarından itibaren batıda lodosu ile imdadımıza yetişecek ve batıdan itibaren havaların ısınmasına neden olacak. Soğuk ve de yağışlı hava ise kuzeydoğuya doğru çekilmesini sürdürecek. Doğu Anadolu’da kar depolanmasına neden olan havalar bunlar bu nedenle yüksek kesimlerdeki kar yağışlarının bir metre ve daha fazla olmasına şaşmamalı, neyseki oralarda da zaten pek yerleşme ve de yolda olmaz zaten. Perşembe günü yurt genelinde hafif lodos sıcaklıkların yeniden mevsim normallerine doğru tırmanmasına olanak tanıyacak. Gece sıcaklıkları dahi 10 derece sınırına yeniden yükselecek. Kararsız hava batı ve iç kesimlerde yağışa neden olabilir ama artık bunlar ılıman bahar yağmurları ve ıslanmaktan kimseye zarar gelmez. Cuma günü de perşembeye göreceli olarak pek farklı olmayacak ancak yağmur tüm yurtta ekisini kaybedecek. Akşam saatlerinden itibaren ise tüm Karadeniz sahil ve iç kesimlerinde biraz serinleme beklenmekte. Hafta sonu da beklenen tablo böyle yurdun kuzeyi ve iç kesimleri hafif poyrazın da etkisi ile biraz serin batıdan doğuya hızal geçecek yağmur geçişleri orta ve güney kesimler ise ılıman tarafta.
Bu hafta yolu Avrupada olanlar ise yanlarına kalınca birşeyler almalılar, soğuk kova kova yağmur sulu kar, rüzgar ne ararsanız var. Bol Sahra tozu da yolda bu da demek oluyor ki yağışların kovası dahada büyük olacak. Elbette bu havalar İspanya İtalya ve Yunanistan gibi güney kanatta pek geçerli değil ancak oralarda da kuvvetli rüzgarlar mevcut, yani hava durumuna bakmadan eşyalarınızı derleyip toparlamayın havalar çok değişken.
Bu sene tahıl rekoltemiz yine rekorlar kıracak gibi. Ben her sene Nisan ayı ortalarındaki yeşilimizi geçen birkaç seneye göreceli olarak karşılaştırır ve bu senenin beklentilerini geçen senelere göre tahmin ederim. Bu sene Güney Doğu Anadoluda veya Akdeniz Bölgesindeki yeşilimi ekili alanlarımız, ki halen bunlar çeşitli tahıllar demek oluyor, henüz daha Mart sonu gelmeden geçen senenin Nisan ortasından daha da verimli.
Yani Maliye Bakanı bu senenin ürününe ayırdığı paranın tamamının veya daha fazlasının üreticiye kanalize edileceğini bilmeli. Sadece bizde de değil komşularımızdaki üretim de bu sene maşallah yerinde. Bunları da bilmek elbette çeşitli politikaların üretilmesi için elzem. Hocam sen illerdeki tarım yetkililerinden daha mı iyi bileceksin derseniz cevabım evet olacak. Çünki ekteki verimliliği gösteren verileri bırakın yetkilisi tarımsal arazisi olan bile daha görmemiştir. Halbuki sayın Bakan yüzde 3-5 hata ile bile bu sene tarımsal üretime bölge bazında kaç milyar TL para ayıracağını inanın hepimizin cebinden çıkacak faiz yükü dahada azalır.
İşin en güzel yanı da bütün bu verileri hem de günlük olarak ve de uydu geçtikten en fazla birkaç saat sonra, hem de 250 metrelik hassasiyetle, hem de Google Earth üzerine işlenmiş şekilde alabilmek. Ne güzel değil mi. Bundan benim haberim var var olmasına da gönül ister ki yetkili bakanlığın da haberi olsun, onlarda bu bedava veriyi alıp kullanabilsinler. Umarım yapıyorlardır, bu senenin tahıl üretiminde rekorlar kıracağımızı bilmek herhalde işlerine gelir. Stokçulara da müjdeler olsun, onların da iflası anlamına gelir. Ama stokçulukta bu risk te her zaman var elbette.
Tüm bu veriler sevgili dostumuz ABD NASA uyduları tarafından üretiliyor, bizleri çok severler ya.. ondan…

Category(s): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.