13-18 Nisan Haftası

13-18 Nisan Haftası
Yağışsız birkaç gün olsa da şu kalan işleri tamamlasak diyorsanız işte hafta sonuna kadar fırsat. Havalar her geçen gün bir gün öncesine göre belirgin şekilde ısınacak. Onca bereketli yağmurdan sonra bu güneşli dönemde bitkilerin gelişimi için şart. Neyse efendim her gün bir diğerinden daha sıcak olacak şekilde 17 Nisanı bulacağız. Sıcaklığın 24-25 dereceleri zorlayacağı bu Cuma gününün ardından, Cumartesi gününün öğle saatlerinden itibaren Balkanlardan yurda yine serin bir hava girişi beklenmekte. Bu da malesef 17-18 hafta sonu için dış mekanlarda yapılacak planlamaları sadece Cumartesi ile sınırlandırmakta. Serin hava Pazar günü Bodrum- Konya- Rize hattı batısı ve kuzeyinde etkili olacak. Yağışlara gelince. Yok dedik demesine ama bahar dönemi yokları. Çarşamba ve persembe günlerinde yurdun kuzeyinde ani sağnaklar olabilir. Cuma derin nefes alma günü ve Cumartesi İzmir Ankara hattı kuzeyinde bol bol yağmur beklenmekte.
Tarlasını nadasa bırakmayıpta ekenler bu sene de yaşadı. Nadasçılar ise boşa bir yıl daha harcadı. Toprakları bu yağmurlar ile zannetmesinlerki zenginleşiyor orada yetişen bitkiler yine alıp götürüyor bu tanrının bereketini.Yapmayın etmeyin ekin şu tarlalarınızı, para kazanmanın ayıbımı var hem da ananızın ak sütü kadar helal parayı.
Uzun vadeli tahmin yaptık hele de bu bahar döneminde ama dahada uzun vadede yine bir geçici ısınma ve ardından yine serin ve yağışlı hava. Ve elbette tüm bu yağışlar bereketin tam kendisi. Ola ki yağmurda ıslandınız, hiç korkmayın emin olun ki bol bol demir aldınız amino asit aldınız. Daha ne istersiniz ki tabiat ana bundan daha yarayışlı bir besini henüz yapmadı.
İstanbul taraflarındaysanız ve 17 Nisan günü öğleden sonra zaten yağmurlu olan havada yapacak işiniz yoksa sizi NGBB (nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi) beklerim. Haliç nasıl kurtuldu, neler yapıldı yapılmalı konulu konferansıma beklerim. Ama dışarıda hava biraz gecikme yaparda pırıl pırıl bir gün olursada ben bile olsam dış mekanları da tercih ederim.

Category(s): Haberler