Eyjafjallajökull

Bana ilk bakışta “eyvallah okul” gibi bir kelime hatırlatıyor bu yanardağın adı. Şimdi yeni bir dalga başladı. Gelirmi gelmez mi? Ben acaba hangi takımdanım hemen aklınıza gelen ilk sorudur.
Eh öyle kaca Meteoroloji ve de koskocaman hocamız gelecek diyor,
Cık gelmeyecek.
Gelse ne olur,
Hiç
Gelene kadar o kadar seyrelecektir ki farketmek dahi imkansızlaşır.
Peki o zaman üzerimizdeki sisli görüntünün nedeni nedir.
Sahra tozları
Bu kadar yoğun çıkan toz bırakın bizi en dağıldığı doğrultuda en yakın büyük kara parçası olan Birleşik Krallığın İskoçyasına dahi ulaşamıyor.
O zaman uçaklar neden iptal derseniz işin o kısmı başka. Volkanik patlamalar ile üst atmosfere kadar pompalanabilen çok ufak ama Sahra tozunun kil yapısına benzemeyen içerisinde çok sert mikroskobik parçacıkları da geçici bir süre uçakların uçabildiği yükseklere taşıma olasılığı yükek. Buradaki rüzgarlar da bu parçaları çok uzaklara hızla taşıma kapasitesine sahip işte uçuş ve yolcu güvenliği nedeni ile sefer iptalleri doğal.

Aşağıdaki linke basarsanız toz bulutunun dün akşamki dağılımını izleyebilir ve kendiniz daha İngilterenin kuzeyine dahi yaklaşmamış olan tozun bize gelip gelmeyeceği hakkında yorum yapabilir, yetkililerin yorumlarına açıklık getirebilirsiniz.

http://rapidfire.sci.gsfc.nasa.gov/realtime/2010107/crefl2_143.A2010107131500-2010107132000.2km.jpg

Afet uzmanları afetle çok haşır neşir olunca acaba afet mi olsun istiyorlar gibi saçma bir soru aklına geliyor insanın.

Ama birşey olmayacak hiç merak etmeyin.

Category(s): Haberler